Co oznaczają wyniki mojej 6-letniej córki?

Dzień dobry, córka lat 6, zero fizycznych objawów aby coś było nie tak, jedynie jest mocno szczuplutka od zawsze, typ niejadka, dzisiejsze wyniki badań krwi (morfologia i ob) mocno mnie zaniepokoiły, lekarka kazała powtórzyć badania tym razem z rozmazem, jutro je zrobimy, jednak chciałabym na podstawie dzisiejszych wyników już cokolwiek wiedziec, bardzo boję się że córka może mieć np.białaczkę. Oto dzisiejsze wyniki: Leukocyty 5,2 tys/µl przy normie 5,5 – 15,5 Erytrocyty 4,6 mln/µl przy normie 3,9 - 5,2 Hemoglobina 7,42 g/dl przy normie 11,1 - 14,7 Hematokryt 27,8 % przy normie 32 – 43 MCV 60,42 fl przy normie 76 – 90 MCH 16,12 pg przy normie 25,5 – 31 MCHC 26,62 g/dl przy normie 32,2 - 36,8 Płytki krwi 371 tys/µl przy normie 170 – 450 Limfocyty % 58,61% przy normie 25 – 50 Limfocyty

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia dziecka.

Prawidłowo, że wykonano wstępną diagnostykę, która mogłaby wykluczyć lub potwierdzić pewne przypadłości.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, można by wywnioskować, że wystąpiły pewne niedobory odporności, związane z obniżeniem liczby białych krwinek, czyli leukocytów.

Ponadto można by stwierdzić niedokrwistość spowodowaną obniżeniem hemoglobiny i innych parametrów w surowicy krwi. Taka sytuacja mogłaby być spowodowana znacznymi niedoborami żelaza oraz ferrytyny.

Dlatego kolejne kroki, które należałoby podjąć to rozszerzenie diagnostyki, właśnie o rozmaz manualny, poziom żelaza, ferrytyny, witaminy B12 oraz kwasu foliowego w surowicy krwi. Istotnym byłoby też oznaczenie TSH, prób wątrobowych, wapnia całkowitego oraz kreatyniny.

Specjalista po badaniu przedmiotowym dziecka oraz analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie potrzebna okaże się suplementacja żelazem oraz witaminą B12. Jednakże o dalszych krokach powinien zadecydować wyłącznie lekarz pediatra lub hematolog.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka

https://zdrowie.parenting.pl/niedokrwistosc-z-niedoboru-zelaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.