Co oznacza taki wynik morfologii u 5-latka?

Dzień dobry, dziecku (5 lat) nic nie jest, ale zrobiliśmy morfologię, bo nigdy nie miał robionej. Wszystko w normie, poza: Granulocyty kwasochłonne 7 (norma: 1-4), MCV 76,3 (norma: 77-115), P-LCR 12,6 (norma: 13-43), MPV 8,3 (norma: 8,9-11,0). Czy iść z tym w ogóle do pediatry? Natychmiast czy na spokojnie? Czy może zostawić temat, bo to lekkie odstępstwa od normy i z czasem się wyrówna?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi swojemu dziecku. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku wielu chorób. Dzięki temu można w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że wszystkie parametry wystąpiły w granicach norm referencyjnych, jednakże kilka nieznacznie odbiegło od wyznaczonej wartości.

W przypadku podwyższonych eozynofili, prawdopodobnie mogłoby to świadczyć o występowaniu alergii lub bytowaniu pasożytów w organizmie dziecka. Istotne są również ewentualne objawy, które towarzyszą synowi.

Pozostałe wskaźniki mają tak niewielkie odchylenia, że nie powinny stanowić większego znaczenia diagnostycznego.

Ze względu na pewną odległość, trudno jest ocenić całościowo stan zdrowia Pana dziecka. Dlatego, też zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą, w celu omówienia wyników badań.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/eozynocyty-to-rodzaj-leukocytow-o-czym-swiadczy-podwyzszony-lub-zbyt-niski-poziom-eozynofilow

https://portal.abczdrowie.pl/eozynocyty-eo-rola-w-organizmie-normy-podwyzszona-wartosc-zmniejszona-wartosc

https://zdrowie.parenting.pl/morfologia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.