Czy muszę powtórzyć morfologię krwi?

Proszę o interpretację wyników: Płytki krwi 214 x10^3/uL 150 - 400 PDW 18,5 fl 9,8 - 16,2 H MPV 13,2 fl 9,4 - 12,5 H P-LCR 50,9 % 19,1 - 46,6 H PCT 0,28 % 0,17 - 0,38 Eozynofile 9,3 % 0,7 - 5,8 H (pasożyty i alergie zostały wykluczone badaniami i testami). Pozostałe parametry morfologii w normie. Czy taki wynik wymaga powtórzenia badania lub wykonania innego badania, jeżeli tak to jakiego. Mam niedoczynność tarczycy (Letrox 100) i przeszłam WZWB.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi. To najlepsza profilaktyka w kierunku wielu chorób. Poprzez regularną diagnostykę można ocenić stan funkcjonowania organizmu.

Nie wspomniała Pani, czy towarzyszą jakieś dodatkowe objawy, jak osłabienie, senność, bóle stawów, mięśni, czy brzucha. Nie powinno się interpretować pojedynczych parametrów, tylko uwzględniać wszystkie wyniki całościowo, wraz z aktualnymi dolegliwościami.

Z przedstawionych wyników badań, można by stwierdzić, że niektóre parametry zostały przekroczone. Jednak są to nieznaczne odchylenia od norm referencyjnych, które nie powinny mieć znaczenia diagnostycznego.

Podwyższona wartość eozynofili mogłaby świadczyć o istniejącej alergii, a także bytowaniu pasożytów w organizmie. Wspomniała Pani, ze zostały wykonane badanie, które wykluczyły takie możliwości. Jednakże często się zdarza, że nie zostanie podczas badań wychwycony dany alergen, a alergia występuje o różnym nasileniu. W przypadku pasożytów, bardzo często badania, zarówno z krwi, jak i kału nie wskazują na bytowanie form dorosłych lub larw. Ponadto podwyższone eozynofile mogą pojawiać się przy chorobach autoimmunologicznych. Możliwe, że Pani problemy z tarczycą mogłyby powodować podniesienie poziomu tych granulocytów kwasochłonnych.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia oraz przedstawione wyniki badań. Proponujemy, więc wizytę u lekarza internisty. Specjalista po analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-profilaktyczne-ktore-nalezy-wykonywac-regularnie

https://portal.abczdrowie.pl/eozynofilia

https://portal.abczdrowie.pl/eozynocyty-eo-rola-w-organizmie-normy-podwyzszona-wartosc-zmniejszona-wartosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.