Czy muszę wykonać dokładniejszą diagnostykę tarczycy?

Dzień dobry, wykonano mi podstawowe badania tarczycy przy okazji pobytu na oddziale kardiologicznym. Wyniki przedstawiają się natępująco: TSH - 3,250 uIU/ml [0,270-4,200] FT3 - 5,77 pmol/l [2,90-6,04] FT4 - 17,30 pmol/l [12,00-22,00] Morfologia krwi w normie, jedynie eozynofile 0.02 x 10^3/ul [0,05-0,050]. Lipidy, biochemia, glukoza i elektrolity w normie. Czy badania tarczycowe są prawidłowe? Czy należy wykonać jeszcze jakieś inne badania, np. USG tarczycy i przytarczyc? Ogólnie sugestia zbadania tarczycy wynika z problemów ze suchą skórą, cieniami pod oczami, wypadającymi do niedawna włosami i łuszczącą się skórą głowy.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniał Pan niestety, jakie dokładnie wystąpiły problemy kardiologiczne wymagające pobytu w szpitalu. Bardzo dobrze jednak, że zostały wykonane dokładne badania, które mogły wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Biorąc pod uwagę wskazane wyniki badań hormonalnych, można by stwierdzić, że wszystkie parametry wystąpiły w określonych normach referencyjnych. Poziom TSH dla Pana w takim przedziale wiekowym jest prawidłowy. Natomiast niski poziom eozynofitów nie musi wynikać z żadnej konkretnej jednostki chorobowej. Może on świadczyć o obniżonej odporności, przewlekłego stresu bądź jest to skutek przyjmowania niektórych leków.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem, który po analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/eozynofilia

https://portal.abczdrowie.pl/eozynocyty-eo-rola-w-organizmie-normy-podwyzszona-wartosc-zmniejszona-wartosc

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.