Jaka jest przyczyna podwyższenia poziomu eozynofili?

Dzień dobry. Wykonywałam morfologię u córki w wieku 7 lat. Córka w początkowej infekcji - katar i kaszel bez gorączki od paru dni. W morfologii eozynocyty wyszły dużo większe niż w zakresie. Czy może to być spowodowane infekcją? Dodam, że jesteśmy też w trakcie sprawdzania alergii (częste infekcje górnych dróg oddechowych). Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi u swojego dziecka. To bardzo ważne postępowanie, aby w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Dzięki regularnym badaniom można ocenić ogólne funkcjonowanie organizmu.

Nie wspomniała Pani o dokładnym wyniku poszczególnych parametrów, a w tym wypadku istotna jest wartość, w której wystąpiły eozynocyty.

Istnieje wiele przyczyn eozynofilii i nie zawsze muszą oznaczać coś niepokojącego. Zazwyczaj stan ten związany jest z alergią, czy zakażeniem pasożytniczym, co jest częste zwłaszcza u dzieci.

Bardzo często te granulocyty kwasochłonne wzrastają przy infekcjach oddechowych czy chorobach autoimmunologicznych.

Prawdopodobnie taki wzrost eozynocytów u Pani córki może być spowodowany obecnym stanem zapalnym. Niewykluczone jednak, że dodatkowo występuje pewna alergia, przyczyniając się do takiego podwyższonego wyniku.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą, aby ocenił dokładnie stan zdrowia dziecka i zdecydował o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/eozynofilia

https://parenting.pl/alergia-u-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/eozynocyty-eo-rola-w-organizmie-normy-podwyzszona-wartosc-zmniejszona-wartosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.