Co oznacza wynik morfologii krwi u 67-latka?

Dzień dobry, Mój tata odebrał niedawno wyniki morfologii krwi. Wszystkie wyniki ma w normie oprócz cholesterolu całkowitego, dobrego cholesterolu i EO. Najbardziej mnie martwi wynik EO, który ma 14,7%. Proszę mi powiedzieć, co to oznacza? Czy ten wynik jest groźny? CO trzeba z tym dalej zrobić? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że Pański tata wykonuje kontrolne badania krwi. To niezbędne postępowanie w kierunku rozpoznania wielu chorób oraz ogólna ocena funkcjonowania organizmu.

Nie wspomniano natomiast, czy tata choruje na pewne choroby przewlekłe, a także, czy wystąpiła w ostatnim czasie jakaś infekcja, wymagająca leczenia.

Na podstawie wskazanych częściowych wyników badań, można by stwierdzić, że eozynofile wystąpiły powyżej ustalonej normy referencyjnej. Wyższa wartość tego wskaźnika może występować przy alergii, zakażeniu pasożytami oraz przy infekcjach i chorobach autoimmunologicznych.

Podwyższony poziom cholesterolu całkowitego natomiast może być związany między innymi z nieprawidłową dietą, czy zmniejszoną aktywnością fizyczną.

Proponujemy stacjonarną konsultację z lekarzem internistą, który po analizie wszystkich wyników badań zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/eozynofilia

https://portal.abczdrowie.pl/eozynocyty-eo-rola-w-organizmie-normy-podwyzszona-wartosc-zmniejszona-wartosc

https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-calkowity

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.