Czy mam powody do niepokoju w związku z takimi wynikami?

Witam. Robiłam badanie krwi i wyszło mi EO % 0,2 a norma jest 1-5. Czy mam powody do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

eozynocyty należą do białych krwinek i odgrywają ważną rolę w układzie immunologicznym (odpornościowym) człowieka.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/eozynocyty-eo-rola-w-organizmie-normy-podwyzszona-wartosc-zmniejszona-wartosc.

Zazwyczaj niewielkie odchylenia EO od norm nie oznaczają niczego niepokojącego, dlatego że na wynik badania wpływ ma wiele czynników. Na przykład niższy poziom eozynocytów jest rano, u kobiet również przed owulacją, a nawet wskutek wysiłku fizycznego czy długotrwałego stresu.

By jednak móc bez żadnych wątpliwości stwierdzić brak patologii, należałoby przeanalizować resztę parametrów krwi i odnieść je do Pani stanu, zgłaszanych dolegliwości czy ewentualnych chorób przewlekłych.

Niekiedy obniżenie poziomu eozynocytów wskazuje na alergie, infekcje, w tym czerwonkę, ale też może świadczyć o zatruciu alkoholowym czy być skutkiem stosowania glikokortykosteroidów.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-bialych-krwinek-jakie-produkty-dolaczyc-do-diety-by-organizm-naturalnie-zwiekszal-ich-liczbe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.