Co oznacza taki wynik TK jamy brzusznej u 31-latki?

Dzień dobry, miałam wykonana tomografię jamy brzusznej w protokole nadnerczowym. Opis: Badanie wykonane w skaningu przeglądowym oraz wielofazowo po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Wątroba nieco powiększona bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona, nadnercze prawe, nerki w granicach normy. W nadnerczu lewym drobna zmiana guzkowa o wym: 6*6mm o gęstości w fazie natywnej 7 j. H, po podaniu kontrastu 64 j.H w fazie opóźnionej 43 j. H (obraz zmiany łagodnej). Nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych. Struktury kostne prawidłowe. Czy mam się o co martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie jamy brzusznej. Taka dokładna diagnostyka pozwala wychwycić najmniejsze zmiany, a także ocenić stan funkcjonowania poszczególnych narządów, znajdujących się w obrębie jamy brzusznej.

Istotnym jest również fakt, czy obecnie odczuwa Pani pewne dolegliwości, jak: bóle brzucha, osłabienie mięśni, cukrzyca, czy pojawienie się czerwonych rozstępów, a także ogólne zmęczenie i obniżenie odporności.

Na podstawie dołączonego wyniku badania można by stwierdzić, że prawdopodobnie wyodrębniono niewielkiego gruczolaka nadnerczy. Jest to typowo łagodna zmiana i rozwija się z tkanki gruczołowej nadnerczy. Zmiana ta może nie dawać żadnych objawów, a jej wykrycie jest często przypadkowe podczas badań obrazowych.

Z racji odległości, bardzo trudno jest ocenić rodzaj oraz charakter wykrytej zmiany w obrębie nadnercza. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem. Specjalista po dokładnej analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nowotwor-zlosliwy-nadnerczy

https://portal.abczdrowie.pl/usg-nadnerczy-wskazania-przygotowanie-do-badania-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.