Co może oznaczać taka gulka na dziąśle?

Dzień dobry. 2 dni temu zauważyłam że na dziasle mam taką czerwona gulke, trochę wystaje, jest mała. Nic nie boli, ani nic z niej nie leci. Nie wiem od kiedy ją mam (żeby ją zobaczyć trzeba odchylić górną wargę) co to może być? Czy to rak? Co mam robić?
KOBIETA, 27 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

obecność czerwonej gulki na dziąśle może mieć różne przyczyny, a rak nie jest jedynym możliwym wyjaśnieniem. Może to być również związane z infekcją, urazem, czy stanem zapalnym. Ważne jest, aby taką zmianę obejrzał specjalista stomatolog bądź lekarz pierwszego kontaktu. W sytuacji, gdy lekarz stwierdzi, że zmiana nie jest tylko stanem zapalnym, zaleci dalszą diagnostykę (TK czy pobranie wycinka). Z pewnością tego stanu nie można bagatelizować, żeby nie przegapić ewentualnej poważnej choroby. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nadziaslak

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-dziasel

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.