Co robić z tą gulką na dziąśle?

Witam, kilka dni temu po chorobie, zauważyłam, że na moim dziaśle pod dolną 6 mam guzek. Jest on czerwony ledwo widoczny i Bardzo twardy. Ogólnie nie boli, jedynie bolało na samym początku tak jakby była to afta. Ból minął a gulka została. Co to może być? Dodam, że szóstka jest do całkowitego usunięcia, został prawie sam korzeń.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pani relacji wynika, że na dziąśle pod zębem wytworzyła się guzkowata zmiana, która jest twarda i ma zabarwienie czerwone. Nie sprawia bólu. Dodatkowo sąsiadujący ząb jest do usunięcia. Prawdopodobnie ta gulka pojawiła się na skutek procesu psucia się zęba. Możliwe, że w zębie toczył się dosyć intensywny stan zapalny, co doprowadziło do zajęcia sąsiadujących tkanek w tym oczywiście dziąsła. Jest też prawdopodobne, że faktycznie miała Pani w tym miejscu aftę i po jej wygojeniu doszło do przebudowy tkanek i wytworzenia tej narośli. Z tego też względu wydaje się, że konieczna jest u Pani konsultacja stomatologiczna. Lekarz zapewne obejrzy dokładnie to miejsce oraz zleci wykonanie badania RTG, które pozwoli uwidocznić cechy tej narośli. Na podstawie fachowej oceny oraz wyników badań obrazowych będzie możliwe postawienie ostatecznej diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania. Serdecznie pozdrawiamy i zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-dziasel

https://portal.abczdrowie.pl/afty

https://portal.abczdrowie.pl/nieleczone-afty-czym-to-grozi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.