Co należy robić z tą gulką na dziąśle?
Witam, wewnątrz jamy ustnej pod dolnymi zębami na błonie śluzowej po prawej stronie pojawił się guzek-kulka , jest ruchomy twardy i bezbolesny. W ciągu 2 miesięcy uległ powiększeniu tzn stał się jak by bardziej wypukły i łatwo wyczuwalny językiem. Dotychczasowe badania RTG, Usg niczego nie wykazały. Wstępną diagnozą był kamień przewodu śliniaki jednak żadnych objawów nie daje a przewód jest drożny. Co to może być? Czy pojawienie się tego mogło mieć związek z 2 letnim stosowaniem używek nikotynowych ( papierosy, e-papierosy,woreczki nikotynowe) Czy są powody by się tym niepokoić na tyle żeby udać się na rezonans magnetyczny?

MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
ciężko jednoznacznie stwierdzić czym może być opisywany guzek, ale najprawdopodobniej jest to zmiana podobna do torbieli.
W jamie ustnej mogą się tworzyć guzki wypełnione np. płynem śluzowym. Taka torbiel jest zazwyczaj ruchoma i nie boli przy dotyku, dlatego ciężko ją zauważyć. W Pana przypadku zaleca się udanie do stomatologa chirurga, który będzie w stanie obejrzeć zmianę i jeżeli się ona powiększa, zaplanować jej usunięcie.
Taki zabieg polega na lekkim nacięciu zmiany, a następnie pozbyciu się zalegającego śluzu. Więcej szczegółów udzieli Panu specjalista, który zaplanuje leczenie.
W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, w których zostały opisane podobne problemy:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-ta-gulka-na-dziasle
https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/co-oznacza-gulka-na-dziasle-u-26-latki