Co należy robić z tą gulką na dziąśle?

Witam, wewnątrz jamy ustnej pod dolnymi zębami na błonie śluzowej po prawej stronie pojawił się guzek-kulka , jest ruchomy twardy i bezbolesny. W ciągu 2 miesięcy uległ powiększeniu tzn stał się jak by bardziej wypukły i łatwo wyczuwalny językiem. Dotychczasowe badania RTG, Usg niczego nie wykazały. Wstępną diagnozą był kamień przewodu śliniaki jednak żadnych objawów nie daje a przewód jest drożny. Co to może być? Czy pojawienie się tego mogło mieć związek z 2 letnim stosowaniem używek nikotynowych ( papierosy, e-papierosy,woreczki nikotynowe) Czy są powody by się tym niepokoić na tyle żeby udać się na rezonans magnetyczny?

To może być torbiel śluzowa. Sugeruję wizytę u chirurga stomatologicznego, być może zajdzie konieczność nacięcia i wyłyżeczkowania zmiany.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie stwierdzić czym może być opisywany guzek, ale najprawdopodobniej jest to zmiana podobna do torbieli.

W jamie ustnej mogą się tworzyć guzki wypełnione np. płynem śluzowym. Taka torbiel jest zazwyczaj ruchoma i nie boli przy dotyku, dlatego ciężko ją zauważyć. W Pana przypadku zaleca się udanie do stomatologa chirurga, który będzie w stanie obejrzeć zmianę i jeżeli się ona powiększa, zaplanować jej usunięcie.

Taki zabieg polega na lekkim nacięciu zmiany, a następnie pozbyciu się zalegającego śluzu. Więcej szczegółów udzieli Panu specjalista, który zaplanuje leczenie.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, w których zostały opisane podobne problemy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-ta-gulka-na-dziasle

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/co-oznacza-gulka-na-dziasle-u-26-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.