Co robić z tą gulką na podniebieniu?

Witam. Kobieta 33 lata.Posiadam od dłuższego czasu (rok,dwa)na podniebieniu twardym ,guzek-kulke kolor fioletowy, miękka niebolesna, średnicy ok 4mm . Aktualnie czekam na wizytę u lekarza. Czy są istnieją duże podejrzenia nowotworu (czerniak) który podejrzewam? czy guzek nowotwory mógłby być miekki, wprost płynny. Najbardziej niepokoi kolor.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w treści pytania pisze Pan o zmianie na podniebieniu, która ma kolor fioletowy. Ma około 4 mm średnicy, jest niebolesna oraz miękka. Jest Pan zaniepokojony jej obecnością i ma obawy, że być może jest to czerniak. W tej sytuacji jedyną rozsądną decyzją będzie odbycie wizyty lekarskiej. Możliwe, że najpierw powinien Pana zobaczyć lekarz internista, aby odpowiednio Pana dalej kierować. Nie trzeba od razu zakładać, że jest to nowotwór złośliwy. Być może jest to zmiana, która nawet nowotworem nie jest i leczenie będzie szybkie i proste. Niemniej jednak ta sytuacja wymaga konsultacji. Bez badania oraz ewentualnie szerszej diagnostyki nie jesteśmy w stanie zbyt wiele powiedzieć na temat tego guzka. Lekarz na podstawie badania podmiotowego oraz innych wyników będzie mógł ocenić, jaki charakter ma ten guzek oraz co dalej należy z nim robić. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu ze specjalistą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jama-ustna

https://portal.abczdrowie.pl/nowotwory-jamy-ustnej

https://uroda.abczdrowie.pl/higiena-jamy-ustnej-jestes-pewna-ze-robisz-to-dobrze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.