Co może oznaczać taka zmiana nad kością piszczelową?

Dzień dobry Mam taki problem. Nad kością piszczelową w okolicach kolana ale nie w części połączonej z kolanem, nieco niżej, wyczuwam miękkie zgrubienie. Mam wrażenie, że to zgrubienie było zawsze ale teraz się powiększyło i jest widoczne przez skórę jako taki jakby obrzęk. Co to może być?
KOBIETA, 39 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Przede wszystkim zaleca się konsultację u ortopedy lub lekarza internisty w celu dokładnej oceny problemu. Ciężko stwierdzić przyczynę zgrubienia bez bezpośredniego obejrzenia zmiany oraz przeprowadzenia odpowiednich badań. Wizyta u specjalisty pomoże Pani w ustaleniu dokładnej przyczyny problemu i opracowaniu ewentualnego planu leczenia.

Przyczyny mogą być bardzo różne, począwszy od chorób o charakterze dermatologicznym, jak i ortopedycznym. Taka zmiana może być np. kaszakiem, który powstaje w wyniku blokady gruczołów łojowych lub potowych. Więcej informacji na jego temat można przeczytać w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszak.

Taka zmiana może pojawić się w różnych miejscach ciała, w tym w okolicy kości piszczelowej. Inną możliwą przyczyną może być tłuszczak, który występuje w wyniku przerostu tkanki tłuszczowej i zwykle nie powoduje dolegliwości bólowych. Więcej na jego temat znajdzie Pani pod poniższym linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak

Warto również sprawdzić, czy nie jest on wynikiem egzostozy, czyli zmiany chrzęstno-kostnej o łagodnym charakterze i niepowodujące żadnych objawów, jednak w niektórych przypadkach mogą powodować ból, dyskomfort lub ograniczenie ruchomości stawu.

Każde z tych schorzeń może mieć swoje własne charakterystyczne objawy i wymagać różnego podejścia do leczenia. Diagnostykę problemu może ułatwić wykonanie takich badań jak USG, czy RTG. Dlatego zalecamy jednak umówienie się na wizytę u lekarza, aby uzyskać profesjonalną opiekę medyczną.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.