Co oznacza taka zmiana u dziecka?

Mój syn 4 latni od dłuższego czasu z tyłu szyi ma kulkę pod skórą która jest przesowalna, czasem się powiększa przy infekcjach o się pomniejsza nie znika całkiem, crp nie podwyzszone. Lekarz mówi że z wiekiem zniknie nie wiem co myśleć
KOBIETA, 34 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Guzki w obrębie szyi warto skonsultować z lekarzem. Taki objaw może mieć wielorakie podłoże i na pewno nie można go lekceważyć. Najpierw zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym lub internistą. Możliwe, że zlecą oni podstawowe badania, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia chłopca. Pomocnym badaniem diagnostycznym w tego typu przypadkach jest usg szyi. Jest to badanie nieinwazyjne, które pozwala ono na szybką kontrolę takiej zmiany. Dzięki niemu można stwierdzić, czy guzek się powiększa, czy też nie. Proszę dokładnie obserwować zmianę, czy nie towarzyszą jej jeszcze jakieś inne dolegliwości, np. bolesność, swędzenie czy zaczerwienienie tych okolic, owrzodzenie czy też podwyższona temperatura.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że będzie taka konieczność skieruje do konkretnego specjalisty – chirurga lub dermatologa. Guzki z tyłu szyi czasami wskazują na różne schorzenia dermatologiczne. Może to być np. tzw. tłuszczak. Jest to zmiana o łagodnym charakterze. Jeżeli lekarz stwierdzi, że jest taka konieczność może zlecić chirurgiczne usunięcie takiej zmiany. Poza tym guzek na szyi może być np. kaszakiem. Jest to torbiel gruczołu łojowego. Kaszaki często znikają samoistnie. Czasami może być konieczny zabieg w celu ich usunięcia. W żadnym wypadku nie należy ich podrażniać, by nie wywołać infekcji. To tylko niektóre z możliwości, dlatego proszę nie lekceważyć problemu. Szerzej o guzkach na szyi piszemy w jednym z artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/co-oznacza-zgrubienie-na-szyi-czy-to-cos-powaznego

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają specjaliści serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witam-bylam-dzisiaj-u-lekarza-bo-mam-guzka-malego-z-tylu-na-szyi-przy-dotknieciu-boli-pani-doktor

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyczuwalny-guzek-z-tylu-szyi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-z-tylu-szyi-a-mozliwe-dolegliwosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.