Ropna zmiana skórna pod pachą

pod pachą pojawiła się mała czerwona gulka, nieco boląca przy dotykaniu. Na następny dzień gulka powiększyła się, stała się o wiele bardziej bolesna, przy okazji pojawił się "ropny czubek". Wycisnęłam z niej trochę ropy, nadal jest takiej samej wielkości, a ropa nie leci już w ogóle. Co to może być ?

Jest to prawdopodobnie tzw. czyrak. Czasem samoistnie pęka i następuje gojenie - można wówczas zastosować maść ichtiolową. Nigdy nie wolno wyciskać takich zmian, ponieważ może to doprowadzić do rozsiewu bakterii zarówno na skórze jak i do krwi.Ponieważ jest to zmiana wywołana przez bakterie najskuteczniejszą metodą leczenia jest zastosowanie antybiotyku, który wypisze lekarz - zewnętrznie lub doustnie, Jeśli zmianie towarzyszy silny ból, obrzęk lub gorączka należy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ może dojść do zakażenia ogólnego z posocznicą włącznie. Czasem niezbędne jest chirurgiczne opróżnienie czyraka. Reasumując zalecam konsultacje lekarską z zastosowaniem odpowiedniego antybiotyku.