Czy w tym typie zapalenia jelit może wystąpić krwawienie z odbytu?

Choruje na mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Jakie leki można bez obaw brać przy przeziębieniu lub bólu głowy. Czego unikać. I drugie pytanie.Czy przy MZJG może wystąpić krwawienie po wypróżnieniu.? Ślady czerwonej krwi są na papierze i toalecie Miałam kolonoskopie i rektoskopie nie mam nic prócz tej choroby. Czy może być tak że biegunka podrażnia. Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

MZJG należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit i charakteryzuje się biegunkami – pojawiają się w różnym natężeniu w zależności od zastosowanego leczenia lub jego braku. Ponieważ nie znam szczegółów Pani choroby, to trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie – powinny być skierowane do lekarza prowadzącego.

Na pewno należy uważać na leki z kategorii NLPZ. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/niesteroidowe-leki-przeciwzapalne-kiedy-ich-stosowanie-jest-ryzykowne. Ibuprofen, ketoprofen, naproksen czy kwas acetylosalicylowy (popularna aspiryna) są niewskazane w chorobach zapalnych jelit i lepiej na wszelki wypadek ich unikać, bo mogą nasilać objawy MZJG. Bezpieczny powinien być paracetamol, przy czym należy pilnować dobowej dawki leku – ponieważ występuje w wielu lekach przeciwbólowych czy stosowanych przy przeziębieniu, to nietrudno o przedawkowanie. Proszę też pamiętać o indywidualnej tolerancji – być może któryś z wymienionych powyżej leków NLPZ nie będzie Pani szkodził – trudno to przewidzieć. Z kolei zażywanie antybiotyków jest bezpieczne pod warunkiem skonsultowania każdego przypadku z lekarzem, który musi wiedzieć o tym, że choruje Pani na MZJG.

Zachęcam także do zapoznania się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobach-zapalnych-jelit.

Krwawienie po wypróżnieniu nie jest swoiste dla tej jednostki chorobowej, zatem należy szukać przyczyny gdzie indziej – być może częstotliwość oddawania stolca spowodowała uszkodzenia błony śluzowej, pojawienie się hemoroidów, a nawet szczeliny odbytu. Koniecznie należy skonsultować to z lekarzem, który powinien wykonać badanie per rectum i ewentualnie zadecydować o dalszej diagnostyce. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-odbytu-temat-tabu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.