Czy mogę mieć problemy z jelitami w wieku 21 lat?

Witam, mam 21 lat i od dwóch dni mam biegunkę, ból brzucha i pleców, a także gorączkę w granicach 38°C. Oczywiście po przyjęciu leków gorączka ustaje całkowicie na parę godzin, ból jest mniejszy, ale nadal jest. Podobnie dzieje się po wypróżnieniu, ból jest mniejszy. Czy to jest coś z jelitami? I co zrobić w takiej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam, podała Pani zbyt mało szcczegółów, a biegunka i podwyższona temperatura są objawami nieswoistymi. Trudno tylko na ich podstawie podejrzewać jakieś schorzenie. W przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych trwających kilka dni, często podejrzewa się infekcję wirusową – może to być grypa jelitowa. W zależności od postaci – łagodnej, umiarkowanej lub ciężkiej, objawy mogą być różne. W tym ostatnim przypadku dochodzi do skoków temperatury nawet do 40 stopni Celsjusza, bólu brzucha wraz z wymiotami i/lub biegunką. Ta infekcja jest wysoce zaraźliwa i rozwija się szybko – ok. 24-48 godzin po zetknięciu się z osobą chorą mogą pojawić się pierwsze objawy. Natomiast sama choroba powinna trwać maksymalnie tydzień, choć już po 2-3 dniach najbardziej dokuczliwe dolegliwości powinny stopniowo ustępować. Tutaj więcej o chorobie: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-w-grypie-zoladkowej. Jeśli cierpi Pani na grypę żołądkową (inaczej grypa jelitowa, jelitówka) to należy pamiętać przede wszystkim o właściwym nawodnieniu organizmu – zarówno biegunka, jak i gorączka mogą powodować odwodnienie. Niestety nie ma leku na tę infekcję – leczy się ją objawowo, zatem w Pani przypadku pomocne będą leki przeciwbiegunkowe, probiotyk oraz leki rozkurczowe, które przyniosą ulgę w bólu brzucha. Dieta musi być lekkostrawna, w przypadku braku apetytu albo nasilenia się biegunki po jedzeniu, należy przede wszystkim skupić się na przyjmowaniu płynów oraz elektrolitów. W tym artykule dowie się Pani więcej o biegunce – jej przyczynach oraz leczeniu, również domowymi sposobami: https://portal.abczdrowie.pl/biegunka. Jeśli objawy nie ustąpią, proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, długotrwała biegunka, bóle pleców i gorączka mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia niż jelitówka czy zatrucie pokarmowe. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.