Co oznacza taka wodnista biegunka i bóle brzucha?

Zaczęło się w piątek, od rana czułem że coś jest nie tak. Wieczorem i w nocy był ból brzucha, wymiotowałem i miałem biegunkę, a do tego doszła gorączka ok 37,8°C. W sobotę wymiotowalem około 2 razy, cały czas biegunka i gorączka podskoczyła do 39°C, do tego nadal ból brzucha i mocny ból głowy nawet podczas leżenia. W niedziele temperatura spadła, pozostała tylko chęć wymiotów (bez wymiotów), biegunka cały czas tak jak ból brzucha, ból głowy minął po lekach. W poniedziałek (dzisiaj) cały czas ból brzucha i biegunka. Do tego uczucie niepełnego wypróżnienia i taki jakby guzek z odbytu, który boli podczas podcierania (spróbowałem go "włożyć z powrotem" i się udało, nie boli i nic się nie dzieje. (biegunka wodnista, czasem bardzo delikatnie zbita)

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pana objawy świadczą najprawdopodobniej o grypie żołądkowej lub zatruciu pokarmowym.

Jeżeli chodzi o zatrucie, to musi sobie Pan przypomnieć, czy w czasie przed wystąpieniem nie zjadł jakiegoś podejrzanego produktu. Zatrucie dzielimy na trzy rodzaje, forma bakteryjna wywoływana jest przez bakterie, forma grzybicza często powstaje po zjedzeniu spleśniałego jedzenia, natomiast odmiana wirusowa spowodowana jest różnymi rotawirusami lub enterowirusami.

W przypadku grypy jelitowej, jest ona głównie wywoływana przez wirusy. Do objawów zaliczamy biegunkę, częste wymioty, katar, kaszel oraz gorączkę. Takie symptomy utrzymują się najczęściej około 3 dni.

Jeżeli problem nie ustępuje lub się nasila, zalecamy udanie się do lekarza internisty. Przy takich objawach musi Pan też uważać na odwodnienie, także radzimy dobre nawodnienie organizmu, przyjmowanie elektrolitów oraz stosowanie diety lekkostrawnej.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które mogą pomóc w zrozumieniu Pani problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-pokarmowe

https://portal.abczdrowie.pl/charakterystyka-grypy-zoladkowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.