Czy może to być jakieś zatrucie pokarmowe?

Witam 3 dni temu zjadlem kebab, od razu po posiłku odczułem delikatne nudności i uczucie pełności, od 2 dni nudności są dość silne, po posiłku czuje się pełny i mdli mnie, nie mam takoch dolegliwości na codzien, mialem badany uklad pokarmowy jakis czas temu i wszystko w porządku, czy to jakaś infekcja czy zatrucie pokarmowe?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

podane przez Pana dolegliwości mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym. Taki stan utrzymuje się najczęściej od 1 do 3 dni, a jego podłoże może mieć wiele przyczyn. Zatrucia dzielimy na 3 grupy, w zależności od tego czym są spowodowane. Zatrucie bakteryjne może być powodowane na przykład przez bakterie z grupy Salmonella, przy czym należy uważać, ponieważ bakterie tworzą również bardzo niebezpieczny dla życia człowieka jad kiełbasiany. Odmiana grzybicza powstaje w wyniku zjedzenia spleśniałego pokarmu, natomiast wirusowa jest wywoływana przez enterowirusy i rotawirusy.

Do pozostałych symptomów zatrucia pokarmowego należą: wymioty, ból i skurcze żołądka, biegunka, a także gorączka i dreszcze.

W takim stanie należy podjąć pewne działania. Powinien Pan pić dużo wody, a także przyjmować elektrolity, ponieważ podczas zatrucia bardzo łatwo o odwodnienie organizmu. Zaleca się także dietę lekkostrawną oraz zrobienie naparu z liści mięty.

Jeżeli objawy się nasilają, to powinien się Pan zgłosić do lekarza lub na izbę przyjęć

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym znajdzie Pan sposoby radzenia sobie z takim problemem:

https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-pokarmowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.