Czy mogło jednak dojść do zatrucia jadem kiełbasianym?

Witam serdecznie, niedawno tzn. 06.11 zakupiłam późnym wieczorem chipsy salami. Producent zalecał przechowywanie ich w temperaturze 0-21 stopni Celsjusza, a one leżały całą noc bez lodówki. W mieszkaniu były 23 stopnie. Rano zjadłam pół opakowania plastrów tych chipsów i boję się, że mógł wykształcić się w nich jad kiełbasiany. Czy to możliwe? Dodam, że pod nazwą chipsy salami kryje się salami jak na kanapki, ale grubsze i w mniejszych plastrach. Po spożyciu nie wymiotowałam, nie miałam biegunki. Jedynie po jakimś czasie nudności, ale za ten objaw obwiniam stres.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Zatrucie jadem kiełbasianym należy do dość rzadkich, jednak niebezpiecznych schorzeń. Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez laseczki jadu kiełbasianego – Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi poprzez spożycie pokarmów zanieczyszczonych tą bakterią.

Głównymi źródłami zatrucia toksyną mogą być: konserwy mięsne, rybne i owocowe. Przy istnieniu odpowiednich warunków beztlenowych, przetrwalniki Clostridium namnażają się i wytwarzają neurotoksynę.

Toksyna botulinowa po wchłonięciu z przewodu pokarmowego do krwi powoduje porażenie mięśni. Początkowo towarzyszą dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a następnie mogą wystąpić takie objawy, jak: opadanie powiek, reakcja źrenic na światło, zaburzenia połykania i mowy, a w konsekwencji niewydolność oddechowa.

W Pani przypadku, istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że mogło dojść do zatrucia jadem kiełbasianym. Spożyty produkt nie powinien stanowić przyczyny zakażenia tą toksyną.

W razie wszelkich wątpliwości proponujemy konsultację z lekarzem, aby wskazał możliwości i źródła zatrucia jadem kiełbasianym.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-laseczka-jadu-kielbasianego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.