Czy mogłam zarazić się jelitówką?

Dzień dobry, czy mogłam zarazić się jelitówką? Kilka dni temu byłam na spacerze i spotkałam osobę która na mnie kaszlała (ani ja ani on nie miał maseczki) Mam cały czas nudności i boje się że to jelitówka Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, pod warunkiem, że osoba, z którą miała Pani kontakt również cierpiała na jelitówkę. Kaszel nie jest jednym z objawów grypy żołądkowej. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bliski kontakt z osobą chorą oraz przedmiotami, których dotykała. Jelitówkę wywołują wirusy, zaś okres inkubacji to od 1 do 3 dni. Sama choroba trwa średnio od kilku dni do tygodnia. W swoim przebiegu niestety jest zazwyczaj dość gwałtowna – wywołuje biegunkę, nierzadko poprzedzoną kilka dni wcześniej wymiotami lub mdłościami. Więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-grypy-zoladkowej. Czasami nie sposób odróżnić grypę żołądkową od zatrucia pokarmowego, ale sposób postępowania w przypadku obu tych dolegliwości jest podobny. Niestety na grypę jelitową nie ma konkretnego leku – leczy się ją objawowo, jeśli zachodzi taka konieczność (np. leki przeciwgorączkowe lub przeciwbiegunkowe). W przypadku biegunki należy pamiętać o nawadnianiu, czasem przydatne są również elektrolity, jeśli choroba ma wyjątkowo gwałtowny przebieg. Można również skorzystać z dobrodziejstwa ziół, działających przeciwbiegunkowo, ale też rozkurczowo i przeciwzapalnie. Lista pomocnych ziół oraz domowe sposoby na radzenie sobie z grypą żołądkową pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-grype-zoladkowa. Gdy objawy nie ustępują po tygodniu lub już po kilku dniach stan chorego się pogarsza np. z powodu odwodnienia (szczególnie niebezpiecznie w przypadku gdy chorują dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.