Ile może trwać zatrucie pokarmowe u starszej osoby?

Dzień dobry.Moja mama lat 80 10 .Mają dostała chyba zatrucie pokarmowe. 1 nocy biegunka a drugiej bolał brzuch.Wymiotów nie miała ani gorączki .Apetyt też straciła. Już na 6-7 dzień była znaczna poprawa a 8 znów gorzej. Skarżyła się że cały brzuch pobolewa lekko.Przez te dni prawie że nic nie jadła i mało jednak piła- teraz od wczoraj przymierzam mame do picia.Podaje też elektrolity.Jeść nie chce podaję 1 nutridrink . Jak długo takie zatrucie może trwać u starszych ludzi ,co z tymi lekkimi bólami brzucha. Proszę o radę.

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno ocenić, jak długo może trwać zatrucie pokarmowe, proszę też wziąć pod uwagę możliwość grypy jelitowej. Ta choroba może trwać nawet do kilkunastu dni, choć najbardziej nasilone objawy to zazwyczaj kwestia 2-3 dni. Zarówno w przypadku zatrucia pokarmowego, jak i jelitówki, w większości przypadków leczy się tylko objawy. Jeśli jest Pani zainteresowana, to pod tym adresem odnajdzie Pani informacje na temat grypy żołądkowej: https://portal.abczdrowie.pl/grypa-jelitowa. Słusznie obawia się Pani odwodnienia – należy podawać elektrolity oraz dużo płynów, niekoniecznie samą wodę. ONS, czyli wspomniane przez Panią nutridrinki, są dobrym rozwiązaniem, jeśli starsza osoba nie chce jeść. Są wysokokaloryczne i bogate w składniki mineralne oraz witaminy – jeśli mama chętnie je spożywa, proszę je podawać. Często zatrucia pokarmowe i jelitówka pozbawiają apetytu, wówczas nie należy zmuszać chorego do jedzenia, które może nasilać przykre dolegliwości. Z uwagi na ból brzucha warto włączyć również probiotyki – odbudują mikroflorę jelitową, pomogą w zwalczeniu biegunki i innych problemów jelitowych. Jeśli mama nie jest uczulona, można również proponować napary ziołowe o działaniu rozkurczowym. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, który szczegółowo omawia postępowanie w przypadku jelitówki oraz wyszczególnia zioła, które mogą być skuteczne w łagodzeniu przykrych objawów: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-grype-zoladkowa. Jeśli stan Pani mamy nie ulegnie poprawie lub pogorszy się, proszę niezwłocznie poinformować o tym lekarza rodzinnego z przychodni POZ. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.