Czy to może być objaw jelitówki?

Witam mam 27 lat . W niedzielę wróciłam od chłopaka do domu nic nie wskazywało na to że coś mi będzie ... W niedzielę po południu zaczęłam się źle czuć i miałam biegunkę do 2 nad ranem , w poniedziałek wstałam miałam tak samo biegunkę żadne tabletki mi nie pomagały , ogólne osłabienie , ból żołądka , girazcki nie mam tylko dreszcze , apetyt mam .... We wtorek już miałam zatwardzenie bo tylko raz się wyproznilam i boli mnie strasznie żołądek . Czy to może być jelitowka ? Proszę o szybką odpowiedź
KOBIETA, 27 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane przez Panią objawy mogą pojawić się w przebiegu grypy żołądkowej, jak też i innych schorzeń, dlatego warto byłoby skonsultować Pani stan zdrowia z lekarzem rodzinnym lub internistą.

Grypa żołądkowa zwana też jelitówką zwykle wywoływana jest przez rotawirusy, co prowadzi właśnie do takich dolegliwości, jak bóle żołądka, biegunka czy osłabienie. Czasami u pacjenta może wystąpić też wysoka temperatura. Przeważnie dolegliwości ustępują w przeciągu kilku dni. W tym czasie bardzo ważne jest picie dużej ilości wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia się organizmu. Ważne jest również stosowanie lekkostrawnej diety.

Także po ustąpieniu objawów choroby warto unikać ciężkich, tłustych, czy pikantnych potraw, jak również wzdymających produktów, które mogłyby źle wpłynąć na układ pokarmowy. Trzeba pamiętać także o tym, że jest to choroba wysoko zakaźna, dlatego lepiej w tym czasie ograniczyć kontakt z innymi osobami. Więcej na temat tej choroby piszemy w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/charakterystyka-grypy-zoladkowej

https://portal.abczdrowie.pl/grypa-jelitowa

Opisane dolegliwości mogą być również wynikiem zatrucia pokarmowego. Jeśli objawy będą utrzymywać się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem, aby zbadać się również po kątem innych chorób np. żołądka czy jelit.

Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-bol-zoladka-biegunka-i-niesmak-w-ustach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-biegunka-i-oslabienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.