Czy to mogą być jakieś objawy jelitówki?

Dzień dobry, wczoraj w nocy dostałam drawek i gorączki, nadmierne poty, gorączka 38.8, żadnych duszności ani kaszlu. Rozwolnienie nieustopilo aż chyba do teraz, ponieważ potrafiłam biec do łazienki kilka razy w ciągu h. A konsystencja była tak rzadka jak woda. Dziś rano temperatura 34.7, miałam silne ale krótkie bóle brzucha, jelit, ciągle jeżdżenie po brzuchu. Nie wiem co mam z tym zrobić, czy zasięgnąć po jakieś leki, czy to jelitowka czy jaka jest najlepsza porada. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam, jelitówka czy też grypa żołądkowa, to infekcja wywoływana m.in. przez rotawirusy, która często ma gwałtowny, choć stosunkowo krótki, przebieg. Powoduje dreszcze, wysoką gorączkę, czasem nudności, wymioty i oczywiście – biegunkę. Wszystko o tej chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jelitowka-objawy-leczenie-zapobieganie-domowe-sposoby. Jeśli objawy nie ustępują w przeciągu tygodnia, zaleca się konsultacje lekarskie. Zatem faktycznie Pani dolegliwości mogą być spowodowane grypą żołądkową. Leczenie, jakie się podejmuje, jest objawowe, co oznacza, że nie ma leku, który przeciwdziała infekcji. Należy pamiętać o właściwym nawadnianiu organizmu oraz elektrolitach. Jeśli jest to możliwe, można jeść, ale powinny to być dania lekkostrawne. Zazwyczaj jednak jelitówka w ostrym przebiegu uniemożliwia spożywanie posiłków, bo nasilają one dokuczliwe objawy. Można zatem zrezygnować z jedzenia, posiłkując się płynami (np. herbata z cukrem). Sojusznikiem w walce z grypą żołądkową może okazać się także cola, która choć nie jest lekiem, a w dodatku raczej nie powinna pojawiać się w naszej diecie na co dzień, to dzięki wysokiej zawartości cukru, kofeiny oraz kwaśnym odczynie – może wspomagać regenerację. W przypadku gwałtownego przebiegu choroby picie coli w niewielkich ilościach, małymi łykami przeciwdziała odwodnieniu i osłabnięciu organizmu. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/cola-na-grype-zoladkowa-to-nie-mit. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.