Czy warto wykonać jakąś dodatkową diagnostykę?
Dzień dobry, Od 8 tygodni zauważyłem, że zmienił mi się stolec- jest najczęściej w barwie błotnistej, z resztkami niestrawionego jedzenia, np. ziaren, marchwi. Sam stolec jest miękki, czasem półpłynny. Nie mam biegunek i zaparć. Towarzyszy mi ciągłe uczucie parcia, nie zauważyłem śluzu. Robiłem morfologię krwi i USG jamy brzusznej. Ogólnie te badania wyszły w normie, z wyjątkiem tego, że lekarz miał trudności zobaczyć coś na USG z powodu nadmiaru gazów jelitowych. Co może mi dolegać, czy jakieś dodatkowe badania powinienem zrobić? Tomasz 33 lata.

MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
jeżeli zmiany w postaci stolca zauważył Pan kilka tygodni temu, to prawdopodobnie konieczne jest pogłębienie diagnostyki.
Miękki, papkowaty stolec z niestrawionymi resztkami pokarmu może być fizjologiczny – ten problem dotyczy zwłaszcza diety bogatej w błonnik pokarmowy. Natomiast jeżeli pojawiają się dodatkowe objawy – w Pana przypadku zwiększone uczucie parcia, a także być może wzdęcia, wówczas można postawić hipotezę, że doskwiera Panu choroba zwana SIBO, zespół jelita drażliwego lub nietolerancje pokarmowe.
Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/sibo-to-choroba-mylona-z-zespolem-jelita-drazliwego-daja-podobne-objawy.
Sugeruję wizytę u gastrologa, a także szczegółową diagnostykę kału – posiew, badanie na krew utajoną i kalprotektynę. Dodatkowo specjalista może zadecydować o konieczności wykonania gastroskopii lub kolonoskopii wraz z pobraniem odcinka do badania histopatologicznego.
Więcej informacji na temat badań kału pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.