Czy warto wykonać jakąś dodatkową diagnostykę?

Dzień dobry, Od 8 tygodni zauważyłem, że zmienił mi się stolec- jest najczęściej w barwie błotnistej, z resztkami niestrawionego jedzenia, np. ziaren, marchwi. Sam stolec jest miękki, czasem półpłynny. Nie mam biegunek i zaparć. Towarzyszy mi ciągłe uczucie parcia, nie zauważyłem śluzu. Robiłem morfologię krwi i USG jamy brzusznej. Ogólnie te badania wyszły w normie, z wyjątkiem tego, że lekarz miał trudności zobaczyć coś na USG z powodu nadmiaru gazów jelitowych. Co może mi dolegać, czy jakieś dodatkowe badania powinienem zrobić? Tomasz 33 lata.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli zmiany w postaci stolca zauważył Pan kilka tygodni temu, to prawdopodobnie konieczne jest pogłębienie diagnostyki.

Miękki, papkowaty stolec z niestrawionymi resztkami pokarmu może być fizjologiczny – ten problem dotyczy zwłaszcza diety bogatej w błonnik pokarmowy. Natomiast jeżeli pojawiają się dodatkowe objawy – w Pana przypadku zwiększone uczucie parcia, a także być może wzdęcia, wówczas można postawić hipotezę, że doskwiera Panu choroba zwana SIBO, zespół jelita drażliwego lub nietolerancje pokarmowe.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/sibo-to-choroba-mylona-z-zespolem-jelita-drazliwego-daja-podobne-objawy.

Sugeruję wizytę u gastrologa, a także szczegółową diagnostykę kału – posiew, badanie na krew utajoną i kalprotektynę. Dodatkowo specjalista może zadecydować o konieczności wykonania gastroskopii lub kolonoskopii wraz z pobraniem odcinka do badania histopatologicznego.

Więcej informacji na temat badań kału pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.