Jakie dodatkowe badania warto jeszcze wykonać?
Dzień dobry, miałam ostre przeziębienie z uporczywym mokrym kaszlem - naprawdę silnym. Czwartego dnia doszły bóle w prawym podbrzuszu - okolice pachwiny. Towarzyszy im bulgotanie w jelitach, 2 dni biegunki, potem luźny stolec. Ból nie ustaje. USG jamy brzusznej prawidłowe, bez żadnych odchyleń. Infekcja minęła, ból pozostał. Jakie jeszcze badania warto wykonać?

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry,
bez bezpośredniego badania i konsultacji lekarskiej trudno stwierdzić, co może powodować Pani dolegliwości. W pierwszej kolejności radzimy udać się do lekarza medycyny rodzinnej. W ocenie stanu zdrowia pomocne może być wykonanie badań laboratoryjnych. Jeżeli lekarz uzna, że konieczna będzie dalsza, bardziej szczegółowa diagnostyka, wtedy skieruje Panią do lekarza gastrologa.
Opisane przez Panią objawy mogą mieć różne podłoże. Możliwe, że dolegliwości trawienne pojawiły się pod wpływem przyjmowanych leków. Czasami ból podbrzusza i biegunka wynikają z nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego. Jeżeli dolegliwości będą utrzymywać się przez dłuższy czas w tym przypadku wskazane byłoby poszerzenie diagnostyki o dodatkowe badania, jak gastroskopia, czy kolonoskopia. W przypadku utrzymującego się bólu podbrzusza należałoby wykluczyć również infekcje układu moczowo-płciowego. W tym celu warto dodatkowo skonsultować się z ginekologiem. Do czasu wizyty u specjalisty może Pani sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty.
Więcej na temat bólu podbrzusza orasz biegunki przeczyta Pani w artykułach dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/biegunka
https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob
Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawracajace-bole-podbrzusza-nudnosci-i-biegunka
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-oraz-lekki-stan-podgoraczkowy-oraz-bole-brzucha
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-silny-bol-w-podbrzuszu-i-plecach