Jaka może być przyczyna silnych bóli podbrzusza?

Witam! Od około roku mam silne bóle podbrzusza. Byłam u kilku ginekologów. Potwierdzili policystyczne jajniki na podstawie badania usg. Dzisiaj lekarz powiedział, że taki ból jest niemożliwy przy braniu tabletek antykoncepcyjnych i przyczyna musi być inna. Zaproponował odstawienie tabletek na 3 miesiące i sprawdzenie czy miesiączka będzie regularna. Nie wiem co mam robić, rozkładam ręce. Na jakie badania powinnam się zapisać? Popadam powoli w obłęd przez ten ciągły ból..

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Ból podbrzusza może być objawem wielu dolegliwości, np. zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół jelita drażliwego czy endometrioza. Ze względu na zróżnicowane przyczyny takiego bólu trudno jest je jednoznacznie określić. Do prawidłowego rozpoznania konieczna będzie diagnostyka laboratoryjna oraz obrazowa.

W celu ustalenia przyczyny niezbędne jest określenie nasilenia bólu, jego charakteru oraz dokładnej lokalizacji. Ważne jest również podanie objawów współistniejących, jeżeli występują (np. wymioty, biegunka). Ból podbrzusza może sugerować kłopoty z wątrobą, wyrostkiem robaczkowym, stany zapalne jelit, zespół jelita wrażliwego, zapalenie trzustki czy problemy z układem moczowym. Wspomina Pani, że ból towarzyszy Pani od roku, dlatego niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem internistą lub gastrologiem.

Więcej na ten temat przeczytać można w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie, na tematy dotyczące podobnych problemów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-bol-podbrzusza-i-spozniajacy-sie-okres

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czego-objawem-jest-silny-bol-podbrzusza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.