Dlaczego odczuwam bóle podbrzusza?

Witam, od kilku miesięcy ,,boli" mnie podbrzusze ( nie jest to ciągły ból) bardzo często boli po kawie rozpuszczalnej z mlekiem ( niezależnie jakie mleko) po alkoholu (wtedy boli kilka dni z rzędu) i innego rodzaju posiłkach, ale również bez tych posiłków. Nie jest to typowa boleść, bardziej uczucie ciągnięcia w całym podbrzuszu, uczucie ciężkości, obwód brzucha jest powiększony, nasila się na wieczór. Kał jest koloru żółtego. Często zdarzają mi się wzdęcia, czasami zaparcia, ale bardzo rzadko, biegunka wgl. Nie wiem czy ta boleść związana jest z układem rozrodczym czy z układem trawiennym ( wiem, że podane objawy są powiązane z nim, ale czasami nie wiem czy boli mnie brzuch czy jajniki ) :(

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Diagnostykę tego problemu należałoby zacząć od wizyty u specjalisty gastrologii, który zleci Pani odpowiednie badania i w razie potrzeby pokieruje dalszym leczeniem.

Bardzo często takie dolegliwości wskazują na różne schorzenia w obrębie układu pokarmowego. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie gastroskopii oraz kolonoskopii, aby dokładniej zbadać stan żołądka oraz jelit. Jeżeli lekarz wykluczy choroby na tym tle należy

rozszerzyć diagnostykę. Takie objawy, jak ból podbrzusza, wzdęcia czy zaparcia mogą pojawić się również w wyniku nietolerancji niektórych składników pokarmowych. W tym przypadku konieczne jest ich wyeliminowanie z codziennego menu.

Dobrym pomysłem będzie dodatkowy kontakt z dietetykiem, który pomoże Pani opracować odpowiedni plan żywieniowy dopasowany do Pani potrzeb. Jeżeli obawia się Pani, że ból może pochodzić od układu rozrodczego, najrozsądniej będzie udać się także do ginekologa. Szczegółowy wywiad lekarski w połączeniu z badaniem ginekologicznym z pewnością dadzą odpowiedź na Pani pytanie.

Więcej informacji na temat przyczyn bólu podbrzusza znajdzie Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob

Warto również przeczytać odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-lewej-strony-podbrzusza-wzdecia-i-obijanie https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skurcze-podbrzusza-i-wzdecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.