Czy USG brzuszne może dać miarodajny obraz?

Witam, Często przed miesiączką mam bóle brzucha, w trakcie okresu też jest ból w podbrzuszu dość mocny. Nie zawsze, ale dość często. Czasami miałam torbiele czynnościowe na jajniku, które zanikały gdy zaczynało się krwawienie. Zastanawiam się czy takie bóle na kilka dni przed okresem mogą byc czymś poważnym? Czy usg przez powłoki brzuszne dobrze wykonane może dać dokładny wynik? Usg przezpochwowe odpada gdyż nadal jestem dziewicą, a na badanie przez odbyt nie chce się zgodzić z przyczyn prywatnych.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

takie dolegliwości, jak bóle brzucha i podbrzusza, szczególnie jeśli trwają przez dłuższy czas powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologii. Tego typu bóle mogą świadczyć zarówno o rozwijającej się infekcji intymnej, jak i innych schorzeń ginekologicznych, np. problemów z jajnikami.

W tym przypadku można wykonać USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne. Jest to badanie, które pozwala szczegółowo ocenić stan narządów rodnych oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. Jest to badanie bezpieczne dla pacjentki, które jednak wymaga wcześniejszego przygotowania. Przed wykonaniem tego USG należy wypić ok. 1,5 l wody niegazowanej, tak aby w czasie badania pęcherz moczowy był pełny.

Czasami za bóle brzucha i podbrzusza przed okresem odpowiadają również zaburzenia hormonalne. Być może w Pani przypadku wskazane byłoby, aby dodatkowo skonsultować swoje objawy z lekarzem endokrynologii, który zleci Pani odpowiednie badania hormonów i w razie potrzeby zaproponuje najlepsze metody leczenia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob

Warto również przeczytać odpowiedzi specjalistów portalu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-podbrzusza-przed-okresem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-tydzien-przed-okresem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-bole-brzucha-przed-okresem-i-zle-samopoczucie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.