Czy to może być coś groźnego u 42-latki?

Witam mam od 3 tyg luźniejsze stolce nie są to biegunki ale nie jest to kał uformowany. Zawsze są niestrawione reszki pokarmu . Kał max 3 razy na dzień. Badania wątroba trzustka morfologia crp itd idealne.krew na utajona krew dodatni.nie mam bólu nie chudnę. Czy to coś złego

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Opisane objawy ze strony układu pokarmowego mogłyby świadczyć o występowaniu chorób czynnościowych przewodu pokarmowego, czyli między innymi zespołu jelita drażliwego (IBS). Wskazywać na to mogłyby pojawiające się luźne stolce z niestrawionymi resztkami pokarmowymi oraz obecność krwi utajonej w stolcu.

Choroba ta występuje u wielu osób, w każdym wieku, i może objawiać się wieloma dolegliwościami. Cechą charakterystyczną tego schorzenia są nagłe i napadowe bóle oraz skurcze brzucha, głównie w okolicach jelit. Dość często występują wzdęcia, uczucie pełności, biegunki oraz uczucie niepełnego wypróżnienia, nawet pod oddaniu stolca.

IBS może być spowodowany zaburzeniami czynnościowymi jelita grubego, wynikający z sytuacji stresowych, emocjonalnych, silnych przeżyć oraz lęku. Objawy mogą nasilać się przez spożywanie niektórych posiłków oraz używek, jak alkohol i kawa.

Aby móc wykluczyć lub potwierdzić tą chorobę, należałoby skontaktować się z lekarzem gastrologiem. Specjalista prawdopodobnie zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki o badanie gastroskopii i kolonoskopii z możliwością pobrania wycinków do dalszej analizy.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/nie-tylko-jedzenie-moze-powodowac-problemy-sprawdzamy-nietypowe-przyczyny-zespolu-nieszczelnego-jelita

https://portal.abczdrowie.pl/ciekawe-fakty-na-temat-zespolu-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.