Czy tak wyglądający stolec świadczy o chorobie?

Witam, jakiś miesiąc temu przeszedłem kompleksowe badania pod kątem Jelita drażliwego, na szczęście w nie szczęściu nic nie wyszło i prawdopodobnie wszystko jest spowodowane przez stres związany z pracą, kredytem oraz śmiercią bliskiej osoby. Kolor kału był prawidłowy - różne odcienie brązowego. Ale właśnie tutaj mam dwa pytania odnośnie kolor stolca. 1. Czy prawidłowy jest kolor brązowy z różnymi odcieniami? Jeśli chodzi o IBS to miałem postać biegunkową i kiedy oddawałem kał 4-5 razy dziennie, był on jasnobrązowy, a gdy oddawałem np raz dziennie to był on nie ciemno brązowy, ale ciemniejszy, może tak to powiem. Czy to normalne zjawisko? 2. Ponieważ w kale znajdowałem niestrawione resztki - głównie warzywa (które jak się okazało trochę przeszkadzają w czasie IBS) to odnajdywałem np elementy kalafiora, elementy brokuła czy elementy kapusty. Kiedy kał wrócił do normalnej postaci nie ma takich elementów w nim. Czy mogło to być spowodowane przez jelito drażliwe, że jakby organizm nie nadązał z rozłożeniem warzyw? A może to normalne, że niektóre cząstki warzyw nie nadązają się rozłożyć nawet u zdrowego człowieka? Dodam, że innych elementów w kale nie było, był problem głównie z warzywami. dziekuje za odpowiedz i pozdrawim

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Równocześnie bardzo dobrze, że wykonał już Pan pewną diagnostykę w kierunku różnych schorzeń przewodu pokarmowego. Wstępnie badania wykluczyły występowanie jelita drażliwego, jednak należałoby rozszerzyć diagnostykę, aby poznać dokładną przyczynę obecnych dolegliwości.

Problemy z niestrawionymi resztkami pokarmu mogą mieć różne źródło pochodzenia. Stolec prawidłowy powinien być uformowany, jednolity o konsystencji półmiękkiej o różnym brązowym zabarwieniu. Kolor kału zależy w głównej mierze od rodzaju pokarmu oraz przyjmowanych płynów i leków.

Stolec nie powinien zawierać niestrawionych resztek pokarmu. Ich występowanie mogłoby wskazywać na zaburzenia pracy jelit lub trzustki i nieprawidłową pracę enzymów.

Zalecamy Panu oznaczenie poziomu prób wątrobowych, kreatyniny, amylazy oraz lipazy w surowicy krwi wraz z CRP i pełną morfologią Istotne byłoby również wykonanie analizy ogólnej kału oraz kału na krew utajoną.

Ze względu na odległość bardzo trudno jest ocenić Pana aktualny stan zdrowia. Proponujemy zatem konsultację z lekarzem gastrologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu

https://portal.abczdrowie.pl/co-kolor-kalu-mowi-o-stanie-zdrowia

https://portal.abczdrowie.pl/jelito-drazliwe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.