Czy to może to być spowodowane złą dietą?

Witam chciałbym zadać pewne pytanie, mianowicie od jakiegoś czasu w kale zauważyłem niestrawione resztki jedzenia której kolejno występowały przez 4 dni po czterech dniach dwa dni były spokojem, aż do dzisiaj wstałem rano poszedłem się załatwić i mój stolec miał kolor brązowo czarnawy koloru brązowego było więcej jednak czarny kolor tez był nie w małych ilościach, co to może być?na codzień jestem człowiekiem aktywnym i żadne objawy u mnie nie występują takie jak np: bóle brzucha nudności, wymioty czy brak apetytu wszystko jest na swoim miejscu i wychodzę z założenia, że gdybym pewnego nią nie popatrzył na kał przypadkowo nie wiedziałbym ze takie coś ma miejsce może to być spowodowane złą dietą? Ponieważ przyznam się ze nie pilnuje tego co jem bardzo bym prosił o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój o stan zdrowia.

W przypadku wspomnianego problemu, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. W pierwszej kolejności zalecamy konsultację stacjonarną z lekarzem internistą lub gastrologiem, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu. Warto byłoby wykonać pewną diagnostykę, aby wykluczyć nieprawidłowości w obrębie przewodu pokarmowego. Należałoby więc oznaczyć próby wątrobowe, lipazę, kreatyninę, żelazo, ferrytynę i CRP w surowicy krwi, a także przeprowadzić analizę ogólną kału wraz z testem na krew utajoną oraz w kierunku zakażenia Helicobacter pylori.

Możliwe, że wystąpiły u Pana problemy czynnościowe jelit, skutkując pojawieniem się niestrawionych resztek oraz zmianie zabarwienia kału.

Proponujemy również spróbować zaobserwować swoją dietę i sposób spożywania posiłków. Bardzo często przy nietolerancji laktozy lub glutenu może występować podobna przypadłość.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/resztki-pokarmu-w-kale

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.