Co może oznaczać taki wygląd stolca u 59-latka?

Zaobserwowałem w kale przezroczysty pęcherzyk wielkość malutkiego winogrona. Po zgnieceniu pojawił się lepki (mocno kleisty) przezroczysty płyn. W danej próbce kału występowała jedna taka kulka. Czym to może być i na co może wskazywać. Konsystencja kału była prawidłowa, kolor ciemno żółty. Częstotliwość wypróżnień 1-2 razy dziennie.
MĘŻCZYZNA, 59 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że obecność pojedynczego przezroczystego pęcherzyka w kale, choć nietypowa, nie musi od razu wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Może to być zdarzenie jednorazowe, które nie będzie miało długoterminowych konsekwencji. Jednakże, w przypadku, gdyby będzie się powtarzać lub towarzyszyć mu będą inne objawy, takie jak ból brzucha, zmiana częstotliwości lub konsystencji stolca, gorączka, to wtedy zdecydowanie zalecamy konsultację z lekarzem. Może on zalecić odpowiednie badania, takie jak badanie kału na obecność pasożytów czy innych patogenów, co pomoże ustalić dokładną przyczynę i zdecydować o ewentualnym leczeniu (więcej informacji o badaniu kału pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ogolne-kalu).

W niektórych sytuacjach, pęcherzyk może stanowić po prostu resztkę niestrawionego pokarmu, który nie został w pełni rozłożony przez układ pokarmowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.