Co oznacza to kłucie nad biodrem?

Dzień dobry, Od trzech dni odczuwam kłucie po prawej stronie nad biodrem, które czasem podchodzi trochę wyżej, w stronę pępka. Nie jest to ból jednostajny, pojawia się od czasu do czasu, często przy zmianie pozycji. Przyjmuję leki na IBS ( duspatalin retard) i w pierwszej chwili pomyślałam, że może to być chwilowe zaostrzenie objawów. Ból jednak nadal się pojawia, w prawej dolnej części słychać bulgotanie, większość dźwięków wydobywających się z brzucha jest skupiona w tamtej okolicy, nawet lekkie położenie dłoni na brzuchu sprawia, że mogę przeczuć pod nią przesuwające się w brzuchu powietrze. Podnoszenie prawej nogi nie nasila bólów, tak samo ucisk, jednak bez przerwy czuję tę część brzucha, tak jakby coś tkwiło między jelitami lub je rozpierało, do tego pojawiają się okazjonalne ukłucia. Przez cały czas uważam żeby nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie jestem też w stanie świadomie wciągnąć brzucha. Czy pomimo znikomych dolegliwości bólowych przyczyną może być zapalenie wyrostka? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie dolegliwości, które na pewno obniżają komfort codziennego funkcjonowania.

Biorąc pod uwagę opisane przez Panią objawy ze strony układu pokarmowego, czyli ból, ucisk i przelewanie, prawdopodobnie mogłyby one świadczyć o zaostrzeniu choroby czynnościowej jelit. IBS, czy zespół jelita drażliwego, o którym Pani wspomniała jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Przy tym schorzeniu występują często zaburzenia pracy jelit w raz z ich nadaktywnością. Należałoby również dodać, że ta przypadłość występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

Głównymi objawami wynikającymi z tego schorzenia są przede wszystkim: skurcze i silne bóle brzucha w podbrzuszu, zmiany w częstości wypróżnień, czy w wyglądzie stolca. Często mogą pojawiać się również dolegliwości towarzyszące, takie jak: wymioty, nudności, odbijanie, bóle głowy i pleców oraz pojawienie się śluzu w stolcu.

Bardzo istotnym jest rozpoznanie przez lekarza gastrologa tej czynnościowej przypadłości, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie. Poprzez prawidłową diagnostykę należałoby wykluczyć inne choroby układu pokarmowego. Zalecamy Pani wizytę u lekarza internisty lub gastrologa, aby ocenił aktualny stan zdrowia i przyczynę takiego zaostrzenia ze strony jamy brzusznej. Pomocne mogłyby okazać się takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, określenie poziomu prób wątrobowych, amylazy i kreatyniny w surowicy krwi, a także analiza stolca pod kątem obecności krwi utajonej. W przypadku ujemnych czynników zapalnych, można by było wykluczyć zapalenie wyrostka robaczkowego i innych ostrych stanów zapalnych.

Dość ważna przy IBS jest dieta. Właściwie dobrana i przestrzegana zmniejsza odczuwane objawy i poprawia komfort życia. W tym przypadku należałoby wyeliminować węglowodany, a także wszelkie używki, jak alkohol, kawa, czy mocna herbata. Bardzo pomocne w celu złagodzenia dolegliwości jest stosowanie probiotyków oraz błonnika rozpuszczalnego.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/nie-tylko-jedzenie-moze-powodowac-problemy-sprawdzamy-nietypowe-przyczyny-zespolu-nieszczelnego-jelita

https://portal.abczdrowie.pl/jelito-drazliwe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.