Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Chusta lekarska - opatrunek oka

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć oko za pomocy trójkątnej chusty.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zarówno choroba Hashimoto, jak i niedoczynność tarczycy nie są przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19. Najlepiej jednak, żeby choroby te były wyrównane farmakologicznie, zanim dojdzie do szczepienia.

Więcej na temat kwalifikacji do szczepienia przy chorobach przewlekłych przeczyta Pan w wywiadzie dostępnym pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/szczepionka-na-koronawirusa-q-a-z-dr-michalem-sutkowskim.

Alergia nie jest bezpośrednim przeciwwskazaniem, jednak istotne jest na co pacjent ma alergię oraz jak silna ona jest. Dla przykładu - alergia pokarmowa czy wziewna nie jest przeszkodą, choć najlepiej, żeby była ona wyciszona. Osoby uczulone na składniki szczepionki nie powinny do niej podchodzić.

Natomiast pacjenci wykazujące silne reakcje alergiczne na jakikolwiek alergen powinni zachować szczególną ostrożność. Ważna w tym przypadku jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, który zna historię oraz przebieg choroby.

Jeśli zaś chodzi o uczulenie na penicylinę istotny jest fakt, czy uczulenie nastąpiło po podaniu jej w formie doustnej czy domięśniowej/dożylnej. Pierwszy przypadek nie jest przeciwwskazaniem. Wymagana jest jedynie dłuższa obserwacja takiego pacjenta. W drugim przypadku należy zasięgnąć opinii lekarza, aby ocenić ewentualne ryzyko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy