Czy mam przyjąć kolejną dawkę szczepionki przeciw Covid?

Witam, Po drugiej dawce szczepionki przeciwko Covid firmy Moderna miałam bardzo wysoką gorączkę (41 stopni) oraz ogromne bóle mięśni, wszystko trwało dwa dni po czym przeszło. Jednak jeśli gorączka była tak wysoka, to znaczy, że nie powinnam przyjąć trzeciej dawki bądź przyjąć szczepionkę innej firmy?
KOBIETA, 34 LAT 2 tygodnie temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

po szczepieniu przeciwko COVID-19 mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne, które mogą przybrać charakter łagodny lub ciężki. W zależności od nich podejmowana jest decyzja o przyjęciu kolejnej dawki.

Jednak zdecydowana większość niepożądanych odczynów poszczepiennych przebiega łagodnie, co oznacza, że pacjent może poddać się kolejnej dawce. Najczęściej dochodzi do zaczerwienienia w miejscu wkłucia. Równie często osoby po szczepieniu mają podwyższoną temperaturę ciała. Do łagodnych objawów należy również osłabienie, zmęczenie, dreszcze, biegunka, bóle ręki oraz bóle głowy. Dolegliwości te nie trwają zbyt długo – kilka bądź kilkanaście godzin po szczepieniu i znikają samoistnie.

Inaczej jest w przypadku ciężkiego przebiegu, który wymaga interwencji lekarskiej. Mowa tu o udarze mózgu, wstrząsie anafilaktycznym, zakrzepicy czy zapaleniu mięśnia sercowego. Są to sytuacje zagrażające życiu, które wykluczają możliwość przyjęcia kolejnej dawki.

Temat ten został poruszony pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/nop-y-po-szczepieniach-ktore-sa-przeciwskazaniem-do-przyjecia-trzeciej-dawki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

Podane przez Panią dolegliwości zaliczyć należy do łagodnych reakcji poszczepiennych. Nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia 3 dawki.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty