Niski poziom progesteronu i plamienie po 14 dniu cyklu

Witam. Od około roku zauważyłam plamienie mniej więcej tydzień przed wystąpieniem miesiączki. Lekarz stwierdził, że jest to spowodowane niedoborem progesteronu, więc od dwóch miesięcy biorę U***, który w zasadzie nie pomaga w tej dolegliwości, a nawet ją zwiększa (plamienie zaczyna się po 14 dniu cyklu teraz i pozostaje do wystąpienia okresu). Innym proponowanym wyjściem z sytuacji przez lekarza jest powrót do tabletki antykoncepcyjnej. Na co nie jestem zbyt chętna, ponieważ brałam tabletki antykoncepcyjne przez około 7 lat (z przerwami) i martwię się, że one mogły przyczynić się do mojego obecnego stanu hormonalnego. Proszę o wyjaśnienie przyczyny niedoboru progesteronu i radę. Czy powinnam udać się na szczegółowe badania hormonalne? Dodam, że mam 30 lat, jestem zdrowa i w tej chwili nie staram się o dziecko. Pozdrawiam, Sylwia
30 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Niedobór progesteronu spowodowany jest zmniejszonym wydzielaniem tego hormonu przez ciałko żółte (tzw. niewydolność ciałka żółtego, inaczej niedomoga lutealna). Jest to dość częste zaburzenie hormonalne. Leczy się je właśnie poprzez suplementację progesteronu w drugiej fazie cyklu (po owulacji). Jeśli ma Pani regularne miesiączki i nie ma żadnych innych niepokojących objawów, typu hirsytyzm czy nasilony trądzik, to najprawdopodobniej nie cierpi Pani na żadne dodatkowe, czasem współwystępujące z niedomogą lutealną, nieprawidłowości (jak hiperprolaktynemia czy zespół policytycznych jajników - PCOS). Niewykluczone, że długoletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej przyczyniło się do zachwiania równowagi hormonalnej w Pani organizmie. Proponuję w tej sytuacji odczekać jeszcze kilka miesięcy - plamienia podczas przyjmowania leku powinny minąć.

Pozdrawiam serdecznie!