Czy plamienia przed i po okresie mogą być spowodowane niskim poziomem progesteronu?

Witam. Mam pytanie odnośnie brązowych plamienien przed okresem. Mam je od dawna, myślałam, że to normalne, aż do teraz. Planujemy z mężem ciążę i wyczytałam, że brązowe plamienia dwa dni przed okresem oznaczają niski poziom progresteronu. Czy to z tego powodu nie mogę zajść w ciążę? Te plamienia są dwa dni przed okresem i po, jak mi się okres kończy, bledną. Okresy mam nieregularne, od 29 dni do ok. 36 i trwają około tydzień, ale zawsze umiem określić dni płodne (określenie śluzu). Walczymy już czwarty miesiąc dzień w dzień i nic. Może to być wina tego progesteronu? Za tydzień idę do lekarza. Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienia w drugiej fazie cyklu mogą wskazywać na niedomogę lutealną, czyli niedoczynność ciałka żółtego. Jeżeli tak jest, a można to stwierdzić badając poziom progesteronu w drugiej części cyklu, to trudniej będzie Pani zajść w ciążę, a ewentualna ciąża narażona będzie na ryzyko poronienia na tle hormonalnym we wczesnym etapie. W takim wypadku lekarz powienien przepisać Pani sztuczny analog progesteronu, aby ułatwić zajście w ciążę i umożliwić jej późniejsze utrzymanie.

Pozdrawiam serdecznie!