Jaka może być przyczyna braku miesiączki u 20-latki?

Witam. Mam 20 lat. Ostatni okres miałam w lipcu. Nie współżyłam. Jedyną formą pieszczot był petting (partner używał prezerwatywy). Dla pewności wykonałam dwa testy ciążowe. Po terminie planowanej miesiączki. Wyszły negatywne więc ciążę wykluczam. W terminie okresu mam objawy pms tj. lekkie bóle podbrzusza czy ból sutków. Dodam że zanim wystąpił zanik krwawienia moje okresy były bardzo bolesne przez około pół roku. Na 2-3 miesiące przed zatrzymaniem miesiączki bóle były mniejsze a cały okres dość skąpy. Byłam u ginekologa odnośnie tych silnych bóli. Jedyne co usłyszałam to że mam małą i twardą macicę i ustąpi to po urodzeniu dziecka. Myślę nad przyczyną zatrzymania krwawienia. Ważę mało (52.5kg wzrost 171cm). Cierpię na stany depresyjne i jestem podatna na stres. Jeśli chodzi o jedzenie to jem około 1300-1600kcal dziennie. Poza brakiem okresu ostatnio miewam wieczorne bądź nocne lekkie mdłości które ustępują samoistnie. Bardzo proszę o jakąś wskazówkę co mi może dolegać. Mój ginekolog póki co nie przyjmuje. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno jednoznacznie wskazać przyczynę zaniku miesiączki, natomiast warto, by wzięła Pani pod uwagę swoją wagę oraz codzienną dietę. Wygląda na to, że Pani zapotrzebowanie jest wyższe niż 1300-1600 kCal, gdyż waga, a dokładnie ilość tkanki tłuszczowej ma bezpośredni wpływ na cykl menstruacyjny. Więcej o przyczynach zaburzeń miesiączkowania pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Deficyt kaloryczny i/lub intensywne treningi, powodujące redukcję tkanki tłuszczowej, wpływają na zbyt niski poziom estrogenów, które odpowiadają za cykl menstruacyjny. To podwzgórze steruje uwalnianiem (w tej sytuacji zbyt małej ilości) hormonów: LH i FSH. One z kolei wpływają na zmniejszoną produkcję progesteronu i estradiolu. Więcej o hormonach płciowych i cyklu menstruacyjnym w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/fazy-cyklu-miesiaczkowego.

Warto więc skonsultować się przede wszystkim z ginekologiem, który dzięki badaniu oraz USG TV wykluczy nieprawidłowości narządu rodnego jako przyczyny braku menstruacji, a następnie może zadecydować o zbadaniu hormonów. Może Pani wybrać się także do ginekologa-endokrynologa, który ma odpowiednie kompetencje, by ocenić czy i jakie badania są konieczne w celu postawienia trafnej diagnozy.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem wideo: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-ze-hormony-szaleja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.