Jaka jest przyczyna tego opóźnienia okresu?

Czy od częstych ćwiczeń i nie jedzenia może spóźnić się okres albo całkowicie się zatrzymać? Co zrobić żeby dostać okres?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na spóźnienie się okresu może wpłynąć wiele czynników – wśród nich dieta czy intensywne ćwiczenia, a przede wszystkim gwałtowny spadek masy ciała. W rzeczywistości komórki tłuszczowe są potrzebne do produkcji hormonów, odpowiadających za cykl miesiączkowy, dlatego bardzo szczupłe czy raczej intensywnie odchudzające się oraz cierpiące z powodu anoreksji kobiety, często uskarżają się na zaburzenia miesiączkowania.

Tutaj więcej informacji na ten temat: https://zywienie.abczdrowie.pl/skutki-anoreksj.

Jeżeli od dłuższego czasu nie ma Pani miesiączki, przede wszystkim należy skonsultować się z ginekologiem, by ustalić przyczynę zaburzeń menstruacji, a następnie przywrócić okres. Nie ma domowych sposobów na przywrócenie miesiączki i nie należy tego robić bez konsultacji z lekarzem. W przypadku gdy opóźnienie jest nieznaczne, pomocne mogą być gorące kąpiele itp., lecz dotyczy to sytuacji, gdy nie ma przyczyn chorobowych braku miesiączki.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami, być może będą pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.