Czy takie opóźnienie okresu jednoznacznie wskazuje na ciążę?

Okres spóźnia mi się już 8 dni, czy to może oznaczać ciąże? W najbliższym czasie muszę wykonać test ale gdyby wyszło że jestem czy jest jakiś sposób aby usunąć zarodek, jestem młoda bardzo nie chce tej ciąży.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podała Pani zbyt mało danych, by móc domniemywać ciążę, jednak przy opóźnieniu miesiączki pierwszym, co się bierze pod uwagę jest właśnie zatrzymanie cyklu miesiączkowego spowodowane zapłodnieniem. Potwierdzić to może tylko test ciążowy – sugeruję więc, by niezwłocznie go Pani wykonała, by nie przedłużać tej niepewności. Bez problemu kupi go Pani w każdej aptece, a nawet drogerii. Proszę zapoznać się z tym artykułem, może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Jeżeli chodzi o terminację ciąży, czyli aborcję, to w Polsce legalna jest tylko w kilku przypadkach: kiedy ciąża jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia matki, gdy badania prenatalne wskazują na upośledzenie lub ciężką chorobę płodu oraz w sytuacji gdy ciąża jest skutkiem gwałtu lub innego czynu zabronionego. Odsyłam do artykułu, z niego dowie się Pani więcej: https://portal.abczdrowie.pl/aborcja.

Proszę pamiętać, że brak miesiączki nie jest jednoznaczny z ciążą – istnieje szereg przyczyn opóźniających menstruację, zaś stres jest jedną z nich. Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.