Co może oznaczać to wydłużanie okresu?

Witam, mam 26 lat i miewam bardzo nieregularne miesiączki. Moje ostatnie miesiączki były w odstępach 39 -31- 37dni. Obecnie jestem w 46 dniu cyklu, a miesiączki dalej nie ma. Współżyję i od dwóch miesięcy staramy się o dziecko, jednak bardzo ciężko jest oszacować owulację, ponieważ testy owulacyjne ze względu na charakter pracy nie mogą być wykonywane o podobnych porach dnia. Martwi mnie kolejny dzień bez okresu, ciąży nie ma, bo robiłam już 3 testy i wszystkie negatywne. Badania hormonalne, pełny pakiet, robiłam we wrześniu i wszystko jest ok, moja waga jest ok, nie mam dużo stresu, nie podróżuję ani nie choruję, jak znaleźć przyczynę i sobie pomóc? Wydłużające się cykle to z kolei mniejsza szansa na poczęcia...

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, że niepokoją Panią te nieregularności w długości trwania cyklu miesiączkowego, zwłaszcza przy staraniach o dziecko. Proszę pamiętać, iż przy tak krótkim okresie starań nie można jeszcze mówić o problemach z zajściem w ciążę.

Zgodnie z opiniami specjalistów, długość cyklu u zdrowej kobiety powinna mieścić się w granicach od 21 do 35 dni. Jeśli cykle menstruacyjne są krótsze lub dłuższe mówimy o tzw. cyklach nieregularnych. Cykl kobiety jest regulowany przy pomocy hormonów, głównie estrogenów i progesteronu. Ogromny wpływ na regularność cykli mają również hormony tarczycowe. W przypadku niedoczynności tarczycy, czyli przy zbyt niskim poziomie hormonów wydzielanych przez gruczoł tarczowy przysadka mózgowa zwiększa aktywność, by stymulować tarczycę. To z kolei wpływa również na jajniki, które produkują wówczas więcej estrogenów. Nadmiar estrogenów powoduje skrócenie lub wydłużenie cyklu. Zaburzenia pracy tarczycy są jednym z częstych powodów nieregularnych cykli.

Ponadto, już w okresie ciąży hormony tarczycowe mają wpływ na jej prawidłowy przebieg. Jeśli zostanie stwierdzona niedoczynność, przed zajściem w ciążę należy podjąć suplementację lewotyroksyną, czyli syntetycznymi hormonami tarczycy.

Inne możliwe przyczyny nieregularności w cyklach to: nadmiar prolaktyny, PCOS - zespół policystycznych jajników, mięśniaki, guzki macicy, endometrioza, stany zapalne, nowotwory. Nie jest to pełna lista.

W Pani sytuacji, kiedy starania o potomka są dopiero w początkowej fazie, proponuję nie martwić się na zapas i skonsultować się z lekarzem endokrynologiem oraz ginekologiem, by wykonać pełną diagnostykę.

Proszę rozważyć również samoobserwację objawów dni płodnych (obserwacja śluzu i temperatury po przebudzeniu). Na tej podstawie również można z dużym prawdopodobieństwem określić termin owulacji. Może to będzie dla Pani bardziej wygodna opcja lub pomocna przy tej już stosowanej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w staraniach o nowego członka rodziny.

Zapraszam do lektury artykułów poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dni-nieplodne-i-plodne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-cykl-menstruacyjny

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-owulacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.