Skąd u mnie ten nieregularny okres?

Witam. Nie mam okresu przez 65 dni. Zawsze mam nieregularny okres, nigdy mi się nie pojawił regularnie a mam już go ponad 3 lata. Co jest przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na początku miesiączki nie są regularne, zwłaszcza przez pierwsze dwa lata od wystąpienia pierwszej menstruacji. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie młodej kobiety oraz faktem, iż pierwsze miesiączki często przebiegają jednofazowo, co oznacza, że nie dochodzi w nich do owulacji. Dodatkowo stres, który temu towarzyszy nie pomaga, a wręcz może zakłócać regularność.

W Pani przypadku okres ten nieco się wydłużył, więc powinna Pani udać się do gabinetu lekarskiego, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli w ostatnim czasie była Pani u ginekologa i nie stwierdził on żadnych nieprawidłowości, to najprawdopodobniej trzeba jeszcze poczekać na uregulowanie cyklu menstruacyjnego.

Wśród możliwych przyczyn nieregularnych okresów są: zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy czy endometrioza.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.