Co robić, aby okres u córki wrócił?

Witam, moja 15 letnia córka od 3 miesięcy nie ma miesiączki. Waży 51 kg przy wzroście 166 cm. Dużo ćwiczy - obecnie około godziny dziennie. Unika mięsa - do swojej diety dopuszcza jedynie ryby i wywary z drobiu. Co robić, żeby okres wrócił? Jest to kwestia za małej wagi czy diety?

Redakcja abcZdrowie

Witam, w przypadku młodych dziewcząt brak miesiączki niekiedy nie bywa niczym niepokojącym – od pojawienia się pierwszego krwawienia, tzw. menarche, może minąć kilka lat zanim cykl się unormuje i będzie można mówić o jakiejkolwiek regularności. Niemniej u Pani córki brak menstruacji może wynikać zarówno ze zbyt intensywnej aktywności fizycznej oraz ze zbyt małej podaży kalorycznej (jeśli tak faktycznie jest). Ograniczenie mięsa nie powinno być szkodliwe – jest ono obecne w diecie Pani córki w postaci ryb, proszę zatem się nie przejmować. Warto jednak kontrolować kalorykę posiłków. O przyczynach nieregularnych miesiączek może Pani przeczytać w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie. W pierwszej kolejności sugeruję wizytę u ginekologa z córką – ważne, by wykluczyć inne przyczyny zaburzeń menstruacji, w tym niedostatki hormonalne. Być może lekarz uzna za słuszne zastosowanie terapii hormonalnej. W następnej kolejności może Pani skonfrontować dietę córki z doświadczeniem dietetyka, który skorygowuje ewentualne błędy dietetyczne w jadłospisie Pani córki. Dieta może mieć niebagatelny wpływ zarówno na cykl menstruacyjny, jak i gospodarkę hormonalną (a jedno z drugim się łączy oczywiście). Zachęcam do zapoznania się z opinią naszego eksperta, który tłumaczy tę zależność: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-podczas-diety-zanika-miesiaczka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.