Dlaczego podczas diety zanika miesiączka?

Dlaczego podczas diety niskokalorycznej ( konkretnie chodzi mi już o takie diety 500-600 kcal) zanika miesiączka? Jakie mogą być powikłania ,że dorosła młoda kobieta nie miesiączkuję od 2 miesięcy? Czy jeżeli powróci się do normalnego jedzenia- czyli kalorie odpowiednie do zapotrzebowania, miesiączka wróci?

Szanowna Pani,

sytuacja o której Pani pisze jest bardzo niepokojąca. Przy właściwym tempie zrzucania kilogramów, powodowanym właściwie dobranym żywieniem miesiączka nie ustaje. Takie wstrzymanie jest konsekwencją bądź to nagłej, drastycznej utraty masy tłuszczowej bądź znaczącym niedostatkiem składników odżywczych, witamin i minerałów. pierwszej sytuacji, najprościej rzecz ujmując hormony płciowe nie mogą uzyskać swojej właściwej formy, gdyż do tej aktywizacji dochodzi właśnie w tkance tłuszczowej. W drugiej- niedoborowej sytuacji- organizm nie może poprowadzić prawidłowo cyklu bądź samą menstruacje :interpretuje" jako niepotrzebną stratę, choćby żelaza.

Im szybciej wróci Pani do prawidłowego, zbilansowanego żywienia tym większe szanse na samoistne uporządkowanie cyklu. Z upływem czasu i rosnącym spustoszeniem w organizmie szanse te maleją. Znane są mi osobiście przypadki kobiet, które po długotrwałej głodówce (kaloryczność na poziomie, o którym Pani pisze) mimo starań lekarzy i farmakoterapii nie uzyskały powrotu do fizjologicznego rytmu.

Mam nadzieję, że podejmie Pani słuszną decyzję.

Pozdrawiam, Justyna Siwiela

Witam serdecznie!
Zaburzenia hormonalne spowodowane niską podażą energii, powodują zanik miesiączkowania. Dieta 600 kcal, to dieta poniżej jakichkolwiek norm fizjologicznych, poniżej naszej PPM-podstawowej przemiany materii. Dieta odchudzająca musi pokrywać zapotrzebowanie organizmu na PPM, która pozwala utrzymać ciepłotę ciała, pozwala na budowę odbudowę tkanek, pracę narządów wewnętrznych, utrzymanie homeostazy. Nie jest pewne, czy miesiączka wróci po powrocie do diety normo kalorycznej, ponieważ zależy to od możliwości indywidualnych organizmu. Brak miesiączki jest najczęściej pierwszym alarmem wskazującym na poważne zaburzenia odżywiania.
Pozdrawia,
Kłósek Patrycja
dietetyk kliniczny

Witam, proszę się spotkać z Pani ginekologiem, należy oznaczyc Pani profil hormonalny. Dieta spowodowała zaburzenia osi przysadka-jajniki, proszę sie skonsultować z lekarzem, pozdrawiam

Witam. Jeśli organizm dostaje tak niską ilość kalorii to przeznacza je na podstawowe funkcje życiowe niezbędne do życia. Miesiączka jest związana m.in. z procesem rozmnażania, a na to orgnizm nie może sobie "pozwolić", bo jak ma odżywić dziecko w łonie matki, jeśli ledwo jest w stanie utrzymać ją przy życiu. Dlatego drugorzędne funkcje życiowe zanikają, m.in. miesiaczka. Może to być również związane z zaburzeniami hormonalnymi, które przy tak niskiej podaży kalorii powstają. W produkcji hormonów (m.in. żeńskich) bierze udział tłuszcz, a przy ograniczeniu kalorii jest on również ograniczany. Jeśli wróci się do spożywania odpowiedniej ilości kalorii wszytko powinno wrócić do normy (ale zawsze jest ryzyko, że coś już mogło zostać zaburzone), Jeśli chce się racjonalnie schudnąć to wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta, u kobiet nie mniej niż 1200kcal. Diety na poziomie 500-600kcal, pozwolą schudnąć, ale szybko może pojawić się efekt jo-jo.