Dlaczego zanikła mi miesiączka podczas diety?

Witam, Od połowy lutego stosuję dietę odchudzającą pod nadzorem dietetyka. Początkowo startowałam z pułapu 1200 kcal obecnie jadam ok 1400 kcal dziennie plus wprowadziłam aktywność fizyczną. Od tamtego momentu z wagi 76 kg zeszłam do 70 kg przy wzroście 173. Obecnie zanikła mi miesiączka nie mam jej drugi miesiąc z rzędu. Ogólnie czuję się dobrze, jednak czy taka dieta mogła mieć na to wpływ? Co zrobić, żeby odzyskać miesiączkę?

Pozdrawiam,
Dietetyk Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado)

witam serdecznie,

dieta mogła przyczynić się do zaniku miesiączki. Układ hormonalny jest bardzo czuły i reaguje na każdą zmianę. Widzę dwa rozwiązania - jest to jedynie chwilowy zanik okresu spowodowany zmianą diety i wprowadzeniem aktywności fizycznej i wszystko wróci niebawem do normy lub inna przyczyna to nieprawidłowo zbilansowana, niepełnowartościowa dieta, która negatywnie wpłynęła na Pani organizm. Być może w jadłospisie jest zbyt mała ilość tłuszczy.Proszę skonsultować sprawę z dietetykiem prowadzącym ponieważ ja posiadam zbyt mało informacji aby Pani pomóc.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk