Przyczyna wzrostu wagi w czasie odchudzania

Witam serdecznie! Jestem bardzo otyłym człowiekiem, początkowo ważyłem 122,8 kg przy wzroście 185 cm. Od ponad dwóch tygodni się odchudzam. Ćwiczę 5 razy w tygodniu po 30 min i stosuję dietę 1000 kcal. Odrzuciłem ze swojej diety wszystkie słodkie napoje, słodycze, tłuste przekąski itp. Ważyłem się tydzień temu i przeżyłem szok, ponieważ waga spadła aż do 115 kg, jednak po kolejnym tygodniu przytyłem i ważę 116,6 kg (waga na chwilę obecną)... Jak to się stało, że przytyłem aż 1,5 kg?

Dzień dobry.
Możliwe, ze pomiar masy ciała został przeprowadzony w nieodpowiednich warunkach. Najlepiej dokonywać go na czczo np. rano. Pomiar masy ciała wykonywany o różnych porach dnia może dawać różne wyniki. Jest to związane m.in. z wagą naszego ubioru, stopniem najedzenia. Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.
Zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Na początku zaznaczę, że Pana dieta ma stanowczo za niską kaloryczność!! Domyślam się że nie konsultował Pan tego z dietetykiem tylko samodzielnie ustalił Pan jadłospis. świetnie, że nie jada Pan słodyczy, tłustych przekąsek i nie pije kolorowych napoi jednak nie tylko o to w diecie chodzi. jadłospis musi być pełnowartościowy i dostosowany do Pani zapotrzebowania energetycznego. Mężczyzna w wieku 19 lat, ćwiczący 5razy w tyg i z otyłością nie może spożywać 1000kcal/dzień. To głodówka a nie dieta!. Waga szybko spadła ponieważ spadły zatrzymane płyny. Z tkanki tłuszczowej nie chudniemy tak szybko. Następnie waga wzrosła ponieważ musiała znów zebrać się woda w Pana organizmie. Takie wahania w czasie odchudzania mogą nastąpić. Proszę jednak zwiększyć kaloryczność diety. Jeżeli będzie stosował Pan tak niskokaloryczną dietę to narazi się Pan na efekt jo-jo oraz inne negatywne jej skutki.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam,
Przytył Pan ponieważ dieta 1000kcal to dieta poniżej Pana podstawowego zapotrzebowania kalorycznego (PPM), które pozwala organizmowi zachować funkcje życiowe (jakby Pan leżał i nic nie robił, jedynie oddychał). Przy takiej diecie głodzony organizm będzie magazynował co się da w postaci tkanki tłuszczowej. Przytył Pan, ponieważ dostarcza Pan zbyt mało kalorii. Efekt jo-jo jest reakcją organizmu. Pana podstawowe zapotrzebowanie wynosi obecnie (185cm, 116,6kg, 19 lat) ok. 2400 kcal. Dieta 1000kcal jest zatem dla Pana organizmu głodówką. Natomiast Pana całkowite zapotrzebowanie uwzględniające też aktywność fizyczną (ćwiczenia, nie Pisze Pan nic na temat wykonywanej pracy) wynosi ok. 3500kcal. Aby zdrowo chudnąć powinien Pan schodzić powoli z dostarczanych kalorii, przy czym dieta nie może być nigdy niższa niż podstawowe zapotrzebowanie, bo osiągnie Pan efekt odwrotny do oczekiwanego. Zalecam odwiedzenie gabinetu dietetycznego w celu ustalenia racjonalnego planu żywieniowego dla Pana. W razie pytam proszę o kontakt.
Pozdrawiam, Anna