Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dawka kalorii na pierwsze dni odchudzania

Witam, jestem mężczyzną, mam 20 lat, 175 cm wzrostu i ważę 95 kg. Chciałbym stosować dobrze zbilansowaną dietę, nie zależy mi na szybkim zrzuceniu wagi, a na efektywnym, bez efektu jo-jo i spadku metabolizmu. W którymś z artykułów przeczytałem, że aby zacząć odchudzanie, dobrze jest ograniczyć w pierwszych dniach ilość kalorii do 1000 dziennie, jednak ta dawka budzi we mnie wątpliwości. Ilość kalorii zależy przecież od płci, wieku i aktywności (dodam, że jestem studentem więc pracuję w głównej mierze umysłowo, staram się chodzić na basen 2 razy w tygodniu). Jaka jest więc właściwa dla mnie dawka kalorii w poszczególnych etapach odchudzania i jak powinna się ona zmieniać? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Czy dieta cud istnieje?

Wiele osób, które chciałyby schudnąć, liczą, że w końcu trafią na cudowną dietę. Chcą zrzucić zbędne kilogramy bez zbędnego wysiłku. Czy to możliwe? Obejrzyj film i sprawdź.

Witam serdecznie!

Twoje całkowite zapotrzebowanie na kalorie, wyliczone według wzoru Harrisa – Benedicta wynosi dokładnie 2896 kcal/dobę. Jest to taka ilość kalorii, jaką Twój organizm spala w ciągu jednego dnia, biorąc pod uwagę Twój styl życia oraz deklarowaną ilość wyjść na basen.

Aby schudnąć należy zmniejszyć kaloryczność zjadanych posiłków. Chcąc stracić 1 kilogram, musimy spalić 7000 kcal. Codzienny deficyt energetyczny – czyli odjęcie kalorii z diety oraz dodatkowe ćwiczenia przyniosą efekty odchudzania.

Kaloryczność Twojej nowej diety powinna średnio wynosić 1900 kcal. Mniejsze ograniczenia, szczególnie w przypadku mężczyzn, nie są zalecane, ze względu na możliwość znacznego obniżenia tempa podstawowej przemiany materii. American College of Sports Medicine zaleca, aby dieta odchudzająca mężczyzn, dostarczała nie mniej niż 1800 kalorii na dobę.

Polecam Ci konsultację dietetyczną, ponieważ ilość kalorii to nie wszystko! Dietetyk pomoże w prawidłowym zbilansowaniu Twojej diety, ponieważ nie jest to wcale łatwe zadanie. Twoja dieta musi dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a więc białka, tłuszczu i węglowodanów, jak również witamin oraz składników mineralnych.

Pozdrawiam

Specjalista ds. żywienia człowieka, dyplomowany dietetyk.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy