Czy miesiączka się sama unormuje?

Zawsze miałam w miarę regularne okresy , natomiast teraz spóźnia się prawie 2 tygodnie, a objawy PMS mam od tygodnia . Od prawie miesiąca zaczęłam się odchudzac, to znaczy jesc zdrowiej i mniej kalorii (ok1900) . Czy to możliwe ze to ze zmiany diety? nawet jesli to zmiana w dobrą stronę? (wczesniej jadłam dużo wiecej niezdrowo). Czy miesiączka sama się unormuje?

Redakcja abcZdrowie

Witam, stanowisko dietetyków jest jasne – przy radykalnej zmianie diety w organizmie mogą zachodzić zmiany m.in. hormonalne powodujące rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Jeśli dieta jest zdrowa, czyli dostosowana do wieku, płci, wagi, trybu życia człowieka, bazuje na piramidzie żywienia, uwzględnia zapotrzebowanie kaloryczne – równowaga w organizmie powinna wrócić. Ale proszę też pamiętać, że nie tylko dieta może być przyczyną spóźniania się menstruacji – to może być stres, infekcje i inne. Być może zbiegło się to u Pani w czasie z wprowadzeniem diety. Zachęcam do zapoznania się z problemem zaburzeń miesiączkowania: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania. Jeśli jednak tekst ten nie rozwiał Pani wątpliwości, to odsyłam do odpowiedzi naszych ekspertów na temat problemów z menstruacją podczas stosowania diety odchudzającej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-z-powodu-zmiany-nawykow-zywieniowych. Najczęściej utrata miesiączki z powodu zmian w diecie, wynika z bardzo radykalnego obniżenia kaloryczności spożywanych posiłków, a dlaczego tak się dzieje eksperci tłumaczą pod tym pytaniem internauty: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-podczas-diety-zanika-miesiaczka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.