Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy udać się z moją córką do ginekologa?

Witam. Moja corka ma 12 lat i 7 miesiecy w wakacje dostala pierwsza miesiaczke w następnym miesięcu też dostala i od tej pory nie dostala czyli ok 4 miesiące nie wiem czy to normalne w takim młodym organizmie czy lepiej udać się do ginekologa?
KOBIETA, 38 LAT 4 miesiące temu

Jak wykonać test ciążowy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

menarche, czyli pierwsza miesiączka rozpoczyna pojawiające się odtąd cykle menstruacyjne, pojawia się najczęściej między 10. a 12. rokiem życia.

W przeciwieństwie jednak do dojrzałego organizmu, u młodych dziewczynek cykle najczęściej są bezowulacyjne i pojawiają się z dużą dozą nieregularności. Dotyczy to zarówno cykliczności krwawienia, jak i samej postaci cyklu. Więcej informacji na temat pierwszej miesiączki w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-okresu-miesiaczka-objawy-pierwszej-miesiaczki-pms.

Zatem menstruacja może pojawiać się co 2 tygodnie, a niekiedy co kilka miesięcy, może być bardzo obfita lub stanowić niewielkie plamienie. Uregulowanie cyklu może trwać nawet kilka lat – średnio po ok. 2-3 latach menstruacja powraca już w bardziej regularnych odstępach, a bolesne miesiączkowanie pojawia się po 10 miesiącach od menarche.

Prawdopodobnie nie ma więc powodu do obaw, proszę jednak obserwować córkę. Jeżeli menstruacja (nawet w postaci delikatnego plamienia) nie wystąpi w przeciągu najbliższych tygodni do 2 miesięcy, to warto skonsultować się z ginekologiem. Proszę zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na podobne pytania, być może rozwieją Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mam-13-lat-i-mam-nieregularny-okres-dlaczego oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krotkie-i-nieregularne-miesiaczki-u-nastolatki.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-najwazniejsze-informacje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy